Stravovanie podľa krvnej skupiny – Pravda alebo nezmysel ? Výhody, nevýhody a riziká

Niekto miluje mäso iný zase zeleninu. Niekto sa celý deň teší že si zabehne svoju 10ku v parku iný zase na pumpovanie svalov v posilňovni. To že každý sme iný je jasné, ale asi aj vy niekedy pozeráte na svojich blízkych s údivom, keď vidíte s akým radikálne rozdielnym spôsobom pristupujú k výberu jedál a športom.

Priznám sa že aj ja sa cítim trocha divne keď vidím všetky tie vegetariánske trendy a ľudí bežiacich v parkoch kade tade.

 

No stále viac a viac si uvedomujem, že to je celé zakódované v genetike a to čo jednému škodí druhému môže krásne pomôcť. Tiež som o tejto téme počul viac teórií, tak mi napadlo že sa na to mrknem do hĺbky.

V tomto článku si povieme ako stravovanie založené na krvnej skupine funguje. Aké výhody vám môže priniesť a aké riziká sú s touto diétou spojené.  Tento úvod ukončím s otvorenou otázkou:

„Je stravovanie podľa krvnej skupiny iba dočasný trend alebo sa o to skutočne treba zaujímať ?

 

Stravovanie podľa krvnej skupiny: teória na začiatok

Stravovanie podľa krvnej skupiny je typ stravovacieho plánu, ktorý sa niekedy používa v alternatívnej medicíne na podporu chudnutia a v boji proti chorobám.

 

Životospráva je však jedinečná vec, ktorú si každý prispôsobuje individuálne. Aj keď platia určite pravidlá, všetci sme rozdielni – nie je nikto na tomto svete, kto má rovnaký otlačok prsta ako vy, a tak je to aj so životosprávou.

 

Aj cieľom alternatívnej medicíny je rozpoznať biochemickú jedinečnosť jednotlivca a podľa toho prispôsobiť liečbu. Tento plán je založený na teórii, že váš krvný typ určuje potraviny, ktoré by ste mali konzumovať pre optimálne zdravie.

 

Štyri rôzne krvné skupiny sú jedným z ukazovateľov, ktoré sa môžu teoreticky použiť na určenie správnej výživy pre vaše zdravie a vitalitu.

 

Odborníci nesúhlasia ?

„Zakladanie diéty na vašej krvnej skupine nie je podložené dôkazmi a obmedzuje veľa zdravých potravín. Odborníci na výživu teda nepodporujú a ani neodporúčajú tento model stravovania.

Diéta

Ako som sa vlastne k tejto téme dopracoval ?

Inšpiroval ma vo svojom článku Peter D’Adamo , ktorý stravovanie podľa krvnej skupiny vyvinul a je priekopníkom v tejto sfére.  Túto teóriu predstavil vo svojej knihe Eat righ for your type v roku 1996.

 

Teória diéty podľa krvnej skupiny spočíva v tom, že niektoré potraviny, ktoré obsahujú lektíny (druh bielkovín), nie sú kompatibilné s krvnou skupinou človeka. To môže spôsobiť zhlukovanie krvných buniek, ktoré sa nazýva aglutinácia, a môže mať za následok zdravotné problémy ako sú choroby srdca, obličiek a rakovina.

 

D’Adamo tiež verí, že krvná skupina človeka ovplyvňuje schopnosť tráviť rozličné druhy potravín rôzne. Napríklad u ľudí s krvnou skupinou 0 sa predpokladá, že mäso trávia dobre z dôvodu vysokej hladiny žalúdočnej kyseliny.

 

Výberom jedálnička určeného pre vašu špecifickú krvnú skupinu by ste podľa autora mali tráviť s vyššou účinnosťou, a tiež sa vyhnúť negatívnym účinkom, ktoré lektíny spôsobujú, čo by malo v konečnom dôsledku zlepšiť vaše celkové zdravie a naštartovať optimálne chudnutie.

 

Diéta

Ako stravovanie podľa krvnej skupiny funguje ?

Stravovanie podľa krvnej skupiny rozdeľuje potraviny aj cvičebné plány do štyroch skupín – logicky, podľa štyroch krvných skupín.

 

Bez ohľadu na krvnú  skupinu sa strava zameriava na konzumáciu skutočných potravín a minimalizáciu príjmu spracovaných potravín. Tu je podrobnejší pohľad na predpísané plány:

 

Stravovanie podľa krvnej skupiny: jednotlivé typy krvi

krvná skupina A:

Podľa autora sú ľudia s krvnou skupinou typu A náchylnejší k srdcovým chorobám, rakovine a cukrovke. Viac im vyhovuje vegetariánska strava v kombinácii s upokojujúcim cvičením ako je joga alebo tai chi.

krvná skupina B:

Podľa autora majú ľudia s krvnou skupinou typu B silný imunitný a tráviaci systém, preto sú prispôsobivejší ako iné krvné typy. Odporúčajú sa im miernejšie cvičenia spolu s dobre vyváženou stravou. Ľudia s typom B sú však náchylnejší na auto imunitné choroby, ako je chronická únava, lupus a roztrúsená skleróza.

krvná skupina AB:

Podľa autora sú ľudia s krvnou skupinou typu AB biologicky komplexnejší ako iné typy. Týmto  ľuďom najviac sedí kombinácia cvikov a diét pre typy A a B, no mäso by malo byť obmedzené. Tento typ krvi je odolnejší voči alergiám, no zato častejšie sú srdcové choroby, rakovina a anémia.

krvná skupina O:

Ľudia s krvnou skupinou typu 0 (medzi ktorých patrím aj ja) sú šťastní pri intenzívnom fyzickom cvičení a živočíšnych bielkovinách, no mliečne výrobky a celozrnné potraviny im môžu spôsobovať problémy.

 

Podľa Petra D’Adama môže lepok, šošovica, fazuľa, kukurica a kapusta viesť k priberaniu u tohto krvného typu. Zdravotné poruchy, teda predispozície spojené s typom 0, zahŕňajú astmu, nádchu, alergie a artritídu.

Kapusta

Odporúčané cvičenia pre krvnú skupinu B

Tak čo mám teda jesť ?

Pochopme ale jednu dôležitú vec – pri diéte podľa krvnej skupiny nie sú úplne zakázané žiadne potraviny, no niektoré sú prospešnejšie ako druhé. Použijem analógiu so športom. Niekto má výškovú predispozíciu na basketbal, iný zase na kulturistiku. Nie sme ako cez kopirák. Akurát že do krvi nikto z nás nevidí.

 

Prospešné potraviny pre danú skupinu krvi

 • Skupina A: väčšinou vegetariánske – ovocie, zelenina, obilniny, fazuľa, strukoviny, orechy a semená
 • Skupina B: veľmi pestrá strava – ovocie, zelenina, obilniny, fazuľa, strukoviny, mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky
 • Skupina AB: Akékoľvek potraviny odporúčané pre typy A alebo B sú prospešné, s výnimkou mäsa
 • Skupina O: mäso s miernym množstvom zeleniny, vajcia, orechy a semená

 

Potraviny, ktoré by ste mali podľa tohto stravovania obmedzovať

 • Skupina A: mäso a mliečne výrobky
 • Skupina B: orechy a semená
 • Skupina AB: žiadne osobitné potraviny, ktorým sa treba vyhnúť
 • Skupina O: mlieko a zrná

 

Odporúčané časovanie

Všeobecne sa pri diétach odporúča špecifické časovanie. No pri stravovaní podľa krvnej skupiny nie je potrebné konkrétne jedlo rozvrhnúť. Tu platí jednoduché pravidlo – jedz iba keď si hladný.

Ďalšie všeobecné pravidlo je –  ak netreba, nepite počas jedenia vodu, pretože to narúša prirodzené tráviace procesy a sťažuje trávenie potravín.

 

Odporúčané doplnky výživy podľa krvnej skupiny

Okrem špecifických potravín odporúča Dr. D’Adamo rôzne doplnky pre každú skupinu krvi, ktoré sú dostupné na webovej stránke 4yourtype.com. Môžete sa zo zvedavosti pozrieť a inšpirovať sa. Pre každý krvný typ existuje špeciálne formulovaná multivitamínová, multiminerálna látka, blokátor lektínu alebo probiotická/prebiotická zmes.

Probiotiká

Odporúčané cvičenie pre krvnú skupinu O – silové cviky

Klady a zápory stravovania sa podľa krvnej skupiny

Rovnako ako všetky diéty, aj táto má svoje pre a proti s diétou.

Výhody

 • Zvyšuje energiu
 • Zlepšuje imunitný systém
 • Zlepšuje celkové zdravie

 

Nevýhody

 • Nedostatok vedeckých dôkazov na podporu zdravotných tvrdení
 • Niektoré diétne plány podľa krvných skupín “zakazujú -obmedzujú” zdravé potraviny

 

Výhody Stravovania podľa krvnej skupiny

Autor tvrdí, že táto diéta vám môže pomôcť spaľovať tuk efektívnejšie, zvýšiť hladinu energie, stimulovať imunitný systém, podporovať chudnutie a znížiť riziko veľkých zdravotných problémov, ako sú srdcové choroby a rakovina.

 

V súčasnosti však neexistuje dostatok vedeckých dôkazov na podporu týchto tvrdení.

 

Okrem toho neexistuje výskum, ktorý by dokazoval, že stravovanie podľa krvnej skupiny je účinná stratégia na chudnutie. Totižto, keď sa pozriete na odporúčania pre typy A a 0 tak obmedzujú určité „všeobecne zdravé“ skupiny potravín.

 

Vedci preskúmali 16 publikovaných správ o stravovaní sa podľa  krvnej skupiny a dospeli k záveru, že „v súčasnosti neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali zdravotné prínosy týchto diét”.

 

Všeobecne platí

V celkovom pláne sa odporúčajú celé, prírodné a nespracované potraviny, ktoré sú bezpochyby zdravšie ako vopred vytvorený jedálenský plán alebo náhradné práškové jedlá.

Zdravá strava

Slovo na záver:  Stravovanie podľa krvnej skupiny:

Stravovanie podľa danej krvnej skupiny môže v niektorých prípadoch skutočne priniesť dlho očakávaný prielom v diéte. No zo zdravotného hľadiska by som nešiel do žiadnych extrémov. Ak mi plán hovorí, že nemám jesť mäso a vajíčka, ale mám na nich neskutočnú chuť, asi to nie je najideálnejšie.

 

No ak si mäso dáte iba 1-2 krát týždenne a ostatné dni vám nechýba, tak je to krok vpred. V tomto prípade by som skúsil eliminačnú diétu. Ak vám niektoré veci robia zle, je super to vedieť.

 

Skúste na určitý čas experimentovať (5-10 dní) a vynechať niektoré potraviny a sami si to vyhodnoťte. Ako sa cítite ? Máte viac alebo menej energie? Máte chuť ísť cvičiť ? Vstávate oddýchnutí ?  Osobne som to skúsil s konzumáciou mäsa. Začal som ho pravidelne na večeru vynechávať a ráno sa cítim oveľa lepšie.