Pravidelný strečing má veľa výhod pre telo aj myseľ. Nielen že strečing môže pomôcť zvýšiť vašu flexibilitu, ktorá je dôležitým faktorom telesnej zdatnosti, ale môže tiež zlepšiť vaše držanie tela, znížiť stres a bolesť ktorú ľudia dnes popisujú ako: „bolí ma celý človek“.
Áno najhlbšia príčina tejto bolesti tkvie v držaní tela.
V tomto článku získate cenné informácie o strečingu aj s krátkym návodom o tom ako začať.
9 Výhod strečingu pre vaše zdravie
1.Strečing zvyšuje flexibilitu
Pravidelné strečovanie zvyšuje flexibilitu, ktorá je rozhodujúca pre celkové správne fungujúce zdravie. Vyššia flexibilita vám môže pomôcť relatívne rýchlo vykonávať každodenné činnosti či už v práci, domácností alebo pri prechádzke v prírode.
Strečing tiež spomaľuje starnutie a znížuje „chronickú“ imobilitu. Teda ak máte sedavé povolanie, myslím že stojí za to sa pár krát za deň natiahnuť a vyrovnať.
2. Strečing zvyšuje rozsah pohybu
Schopnosť pohybovať kĺbami v celom rozsahu vám dáva väčšiu slobodu pri hocakom pohybe. Pravidelné rozťahovanie svalov pomáha zvýšiť tento rozsah aj o 30%.
Jedna štúdia tiež zistila, že statické a dynamické strečovanie je veľmi efektívne pre maximálny rozsah kĺbov.
3. Zlepšuje váš výkon vo fyzických činnostiach
Ukázalo sa, že vykonávanie krátkych dynamických cvikov pred fyzickými aktivitami pomáha pri príprave tela na výkon, no a samozrejme dopomáha zlepšiť výkon pri vrcholových športoch alebo cvičeniach – v tomto prípade je to ako čerešnička na torte keď potrebujete vyšperkovať svoj výkon.
4. Zvyšuje prietok krvi do svalov
Pravidelné strečovanie svalov vylepšuje krvný systém a teda mierne upravuje aj hladiny hormónov. Vylepšená cirkulácia zvyšuje prietok krvi do svalov, čo môže skrátiť dobu zotavenia a znížiť bolestivosť svalov.
5. Zlepšuje držanie tela
Svalová nerovnováha je bežná a môže viesť k zlému držaniu tela. Jedna štúdia zistila, že kombinácia posilnenia a rozťahovania špecifických svalových skupín môže znížiť bolesti pohybového ústrojenstva a podporiť správne zarovnanie chrbtice. To v konečnom dôsledku pomáha zlepšiť vaše držanie tela.
6. Pomáha predchádzať a liečiť bolesti chrbta
Skrátené svaly môžu viesť k zníženiu rozsahu pohybu. Ak k tomu dôjde, zvýšite pravdepodobnosť namáhania svalov v chrbte. Rozťahovanie môže pomôcť liečiť existujúce zranenie chrbta pomocou strečovania svalov v okolí chrbtice.
Pravidelný strečing teda pomáha predchádzať možným bolestiam posilnením chrbtových svalov.
7.Strečing zmierňuje stres
Keď ste často v strese je veľká pravdepodobnosť, že sú vaše svaly napäté. Je to preto, že vaše svaly majú sklon sa napínať v reakcii na fyzický a emocionálny stres. Zamerajte sa teda na oblasti tela, kde máte sklon zadržiavať stres, napríklad krk, ramená alebo spodnú časť chrbta.
Vyskúšajte aj 5 Tibeťanov – veľmi jednoduché 7 minútové cvičenie pre uvoľnenie chrbta.
8. Strečing môže upokojiť vašu myseľ
Ak robíte strečing pravidelne a poctivo zvyšuje sa tým vaša svalová flexibilita, a zároveň tiež upokojuje vaša myseľ. Keď sa naťahujete, zameriavate vašu pozornosť na svaly a ste svojím spôsobom v krátkej meditácii, ktorá vašej duši dáva krátku prestávku.
9. Pomáha znižovať bolesť hlavy
Napätie a bolesť hlavy môže zasahovať do vášho každodenného života. Okrem správnej výživy, primeranej hydratácie a dostatočného odpočinku môže aj strečing pomôcť znížiť napätie, ktoré pociťujete z bolesti hlavy.
Tiež môžete skúsiť tieto prírodné, upokojujúce prírodné antidepresíva – Kurkumu a šafrán.
Strečingové techniky
Existuje niekoľko druhov strečingových techník, vrátane:
- Dynamický strečing
- Statický strečing
- Balistický strečing
- PNF
- Pasívny strečing
- Aktívny strečing
Najbežnejšie formy sú statický a dynamický:
Statický strečing zahŕňa striedanie napnutých a pohodlných polôh svalových partií obvykle medzi 10 a 30 sekundovými intervalmi. Táto forma strečingu je najefektívnejšia práve po cvičení.
Dynamický strečing je aktívny pohyb, ktorý rozťahuje a sťahuje svaly. No v tomto prípade sa nerozťahuje do maximálne koncovej polohy. Cviky pre dynamický strečing sa zvyčajne robia pred cvičením, aby boli vaše svaly pripravené na pohyb.
Ako so strečingom začať ?
Ak ste začiatočníkom ako pri všetkom, začnite pomaly. Rovnako ako pri iných formách fyzickej aktivity, aj v tomto prípade telo potrebuje čas, aby si zvyklo na cviky, ktoré vykonávate.
Tiež sa odporúča začať s niekým kto má solídne základy, buď s trénerom alebo niekým skúsenejším, kto vám vysvetlí správne formy a techniky. V opačnom prípade riskujete zranenie. V tomto prípade sa oplatí investovať do svojho zdravia.
Ale aby som dal veci do kontextu, natiahnuť sa môžete kedykoľvek počas dňa.
No v dňoch tréningu:
- zamerajte sa na 5 až 10 minút dynamického rozťahovania pred vaším tréningom
urobte ďalších 5 až 10 minút statického po tréningu
- V dňoch, keď nevykonávate cvičenie, naplánujte si na strečing aspoň 5 až 10 minút času. To vám pomôže zlepšiť flexibilitu a znížiť napätie svalov a prípadnú bolesť.
Pri strečingu sa zameriavajte na hlavné časti tela, ktoré pomáhajú s pohyblivosťou, ako sú stehná, hamstringy, lýtka, ramená, krk a celá chrbtica.
Strečing funguje ako riešenie zdravotných problémov. Ak dlhodobo trpíte bolesťami chrbta, či už horného alebo spodného, strečing je skvelá vec ako začať túto bolesť znižovať alebo úplne poraziť.
Riziká a bezpečnostné tipy
Strečing nemusí byť vždy bezpečný. Ak máte existujúce zranenie (viditeľné alebo neviditeľné) , vykonávajte iba jednoduchšie cviky, alebo nechoďte až na hranicu.
Bez ohľadu na vašu fyzickú zdatnosť existuje stále niekoľko štandardných bezpečnostných tipov na napínanie, ktoré určite môžete vykonávať – teda, žiadne výhovorky.
Nechoďte za hranice svalového „pohodlia“. Aj keď je normálne cítiť napätie pri napínaní svalu, nikdy by ste nemali cítiť silnú bolesť. Ak sa bolesť pri strečovaní objaví, dajte si krátku pauzu.
Nerobte strečing úplne za „studena“. Studené svaly nie sú také ohybné, čo sťažuje ich napínanie. Najlepší čas na natiahnutie je po tréningu, ale aj keď nemáte tréningový deň a chcete si dať strečing, zvážte zahriatie na 5 až 10 minút pomocou ľahkého kardia, ako je chôdza alebo beh.
Záver: Strečing
Či už ste novým cvičencom alebo skúseným atlétom, môžete získať skvelé benefity pravidelným strečingom. Jednoducho začleňte 5 až 10 minút dynamických a statických úsekov do vášho denného režimu a zlepšite tak držanie tela a upokojte myseľ.
Diskusia