Uzemnenie alebo “grounding”

Spomínate si na svoje malé “ja” behajúc po dvore naboso? Cítili ste sa tak slobodne! My však dospievame a tieto skúsenosti sa, nanešťastie, vytrácajú. Ako dospelí vždy mimo domu nosíme obuv  – naše nohy sa zriedka dotýkajú nečistôt. Moderný život je určený na to, aby sme zabránili priamemu kontaktu so Zemou. V tomto článku spoločne preskúmame vedu, ktorá sa skrýva za uzemňovacou energiou a aké pozitívne zmeny môže vyvolať v našom tele. 

Čo je to uzemnenie?

Všetci vieme, že slnečná energia má zásadný vplyv na naše zdravie. Ale vedeli ste, že zemská energia tiež? Keď sa priamo dotýkame povrchu zeme, naše telo získava energetický náboj, vďaka ktorému sa cítime lepšie. To sa nazýva uzemnenie. V angličtine sa táto metóda nazýva „grounding“ alebo tiež „earthing“.

Ľudia vždy prirodzene čerpali energiu zo zeme, ale v dnešnej dobe trávime väčšinu svojho času vo vnútri – v dome, v centrách, v budovách. Hoci aj ideme von, obvykle máme na nohách obuté topánky, ktoré nám zabraňujú byť v priamom kontakte so zemou. A keďže sú podrážky obuvi vyrobené z gumy alebo plastu, pôsobia ako izolátory pred vplyvom elektrického vlnenia Zeme, čím nás zároveň izolujú od prospešných zdravotných účinkov tohto vlnenia. Oddeľujú nás od Zeme a jej prúdu elektrónov, na ktoré je však telo uspôsobené. Takže sa často cítime vyčepraní a trpíme rôznymi bolesťami, pretože žijeme celé dni i celé roky bez toho, aby sme sa jej dotýkali.

Opätovné spojenie so Zemou nás môže priviesť späť do vyváženého neutrálneho stavu.

Naše telá si vyrábajú vlastnú elektrinu; atómy, ktoré sú tvorené kladne nabitými protónmi, záporne nabitými elektrónmi a neutrálne nabitými neutrónmi, sa vznášajú okolo nás. Opätovné spojenie so Zemou nás môže priviesť späť do vyváženého neutrálneho stavu. Je to preto, že keď sa dostaneme do kontaktu, záporné ióny z povrchu sa dostanú do našich tiel a uvoľnia sa voľné radikály, ktoré sme nazhromaždili. Tieto voľné radikály boli spojené s predčasným starnutím, zápalom a ochorením. Je pozoruhodné, že vás kontakt s prírodou (doslova!) môže chrániť pred týmito problémami.

Na začiatok stačí teda vedieť, že je to proces, v ktorom spájame naše telo s matkou Zemou. Grounding je vlastne prenos elektrónov zo zeme do tela. Takýto bežný kontakt so Zemou slúži na prenos prirodzeného záporného náboja Zeme. To obnovuje nadčasové spojenie s prírodou, ktoré zlepšuje naše fyzické, ale predovšetkým psychické zdravie, spánok, energiu, náladu, vzhľad. Avšak, tento typ uzemňovacej terapie nie je úplne rovnaký ako postup, ktorý sa používa pri liečbe duševného zdravia. Poďme na to postupne a dozviete sa viac. 

Čo nám vraví veda? 

Napriek tomu, že prvé vedecké štúdie a dôkazy pochádzajú už z deväťdesiatych rokoch minulého storočia (konkrétne z Poľska a zo Spojených štátov), viac sa o metóde uzemnenia dozvedáme až teraz. V súčasnosti je skutočne nedostatočne skúmanou témou a existuje len veľmi málo vedeckých štúdií. Keďže je táto tematika je nová, nedá sa úplne tvrdiť, že všetky informácie sú stopercentne potvrdené. Väčšina štúdií zameraných na uzemnenie je malá a do istej miery sa spolieha na subjektívne opatrenia, ako sú pocity či nálady. 

Čo ale vieme, je to, že predsa pomáha. Ovplyvňuje živú matricu, ktorá je centrálnym prepojením medzi živými bunkami. Elektrická vodivosť existuje v matrici, ktorá funguje ako obrana imunitného systému, podobne ako antioxidanty. Verí sa tak, že uzemnením je možné obnoviť prirodzenú obranu tela. 

Pred uzemňovacou terapiou boli častými vedľajšími účinkami účastníkov ich fyzický a emocionálny stres a bolesť. Po uzemňovacej terapii bola medzi účastníkmi predovšetkým znížená bolesť, stres, depresia a únava.

Výhody metódy “grounding” 

Aby sme vás upozornili, mnohé zo štúdií si vyžadujú ďalší výskum. Niektorí odborníci sa však stále domnievajú, že výhody uzemňovacej terapie môžu pochádzať jednoducho z pocitu, že ste znovu pripojení k prírode. Prospešné účinky uzemnenia pôsobia na každého, ale pocítia ich najmä tí, ktorých práca vyžaduje tráviť celé hodiny pri počítači. 

1. Lepší spánok

To môže pozitívne ovplyvniť vašu energiu a zároveň zabrániť depresii, úzkosti a iným problémom spojených s nespavosťou.

2. Uľavenie od zápalu a zníženie bolesti 

Potláča zápaly, ktoré sú príčinou väčšiny chorôb. Výskum naznačuje, že uzemnenie môže dokonca znížiť bolesť, stuhnutosť, opuch, sčervenanie a iné príznaky zápalu po zranení spôsobenom namáhavým alebo neznámym cvičením. (V rámci štúdie zameranej na grounding, ľudia, ktorí používali uzemňovacie náplasti, hlásili nižšie úrovne bolesti). 

3. Znížená hladina stresu

Po metóde uzemnenia sa denný rytmus stresového hormónu, kortizolu, začína normalizovať. Kortizol je napojený na stresovú reakciu tela a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, reguluje metabolizmus, pomáha znižovať zápal a pomáha s pamäťou. 

4. Vylepšený obeh 

Vďaka tejto metóde sa zlepšuje aj krvný obeh. Pomáha to pri dodávaní kyslíka a živín do tkanív v tele, vrátane lepšieho prietoku krvi do tváre. Napomáha tiež riedeniu krvi a zlepšuje krvný tlak. Dlhodobá samostatne podávaná uzemňovacia terapia pomohla znížiť hladiny krvného tlaku u účastníkov s hypertenziou

Ďalšie: 

 • môže viesť k zníženiu rizika osteoporózy
 • prispieva k eliminácii stresu
 • zmenšuje svalové napätie v tele a urýchľuje rekonvalescenciu tela po intenzívnom športovom výkone
 • môže znížiť viskozitu krvi, keďže viskozita krvi je rizikovým faktorom z hľadiska rozvoja srdcových chorôb
 • upravuje hormonálne výkyvy a zmierňuje menštruačné príznaky
 • redukuje či odstraňuje prejavy narušenia biorytmu pri prekonávaní časových pásiem

Keď využívate grounding, cítite sa jednoducho:

 • Sústredení
 • Silní
 • Odolní
 • Vyrovnaní
 • Menej napätí
 • Menej vystresovaní

Len si spomeňte, aké ste mali pocity, keď ste ležali niekde na pláži, sedeli pri brehu jazera či rieky alebo ste sedeli opretie o strom. V tých chvíľach ste rozhodne pociťovali pokoj a uvoľnenie. Jednoducho povedané, grounding navodzuje iba príjemné pocity.

Ako na to?

Je to veľmi jednoduché a už ste to určite robili! Všetko, čo musíte urobiť, je priamy kontakt pokožky s pôdou alebo iným vodivým povrchom, ktorý je tiež v priamom kontakte so Zemou. Zakaždým, keď sa vám naskytne príležitosť, vyzujte sa a kráčajte po zemi, tráve alebo piesku naboso, alebo si sadnite. Nebojte sa prejsť naboso ani v blate, ani na betóne. Sú to vodivé materiály, cez ktoré prúdi energia Zeme a naše telo ju tak môže ľahko prijať. Nezabúdajte, že drevo, asfalt alebo vinyl sú nevodivé materiály!!!

Niet divu, že sa cítime v pokoji, keď sme v prírode - prvky v nás sa zhodujú s tými, ktoré sú mimo nás.

So zemskou energiou sa tiež môžete spojiť s jednoduchými náhradami bosonohého chodenie. Medzi ne patria uzemňujúce podložky, náramky, náplasti a obliečky, ktoré sa napojá na energiu zeme pomocou kábla zapojeného do zásuvky nech ste v práci alebo doma.

Spôsoby, ako vykonávať grounding, sú viaceré. Ak predsa len nemáte možnosť, ako by ste mohli praktizovať techniku ​​uzemnenie, existuje niekoľko uzemňovacích zariadení, ktoré je možné pripevniť k posteli, podlahe alebo stoličke. Tie sú ľahko dostupná v špecializovaných obchodoch. Ak trpíte bolesťami a zápalmi, táto jednoduchá zmena v domácnosti môže skutočne všetko zmeniť a vy sa budete cítiť omnoho lepšie a silnejšie.  

Môžete pouvažovať aj nad kúpou topánok s koženou podrážkou. Ako sme už naznačili, moderný človek sa vďaka používaniu syntetických materiálov doslova izoloval od pôsobenia našej Zeme, čím s ňou stratil priamy kontakt. 

Záver 

Iba 1 hodina grounding terapie denne môže výrazne zlepšiť naše fyzické aj psychické zdravie. Keď teda nabudúce pôjdete niekam na výlet, vyzujte sa! A malými zmenami v životnom štýle umožníme, aby prirodzené a prospešné prúdenie elektrónov pôsobilo na náš organizmus. 

Tak, s kým sa vidíme vonku? ?

Ak chcete vylepšiť svoje fyzické zdravie aj iným, viac známym, spôsobom, naučte sa, ako správne zakomponovať strečing do svojho každodenného života týmito cvikmi. ?