V roku 2006 mi diagnostikovali epilepsiu a v neskôr únavový syndróm – niečo ako syndróm vyhorenia.

A aj keď som sa snažil robiť všetko pre to aby som sa nakopol. Cvičenie, pravidelný spánok, zdravé jedlo. Nešlo to.

Telo akoby nechcelo spolupracovať. Možno to poznáš. Ráno sa zobudíš a cítiš sa ako by ťa v noci prešiel traktor.  

Skratky neexistujú. Dokonca aj tie ktoré vyzerajú esteticky pekne a majú zdravú formu ako joga, pilates…. Keď si 10 rokov žmýkal svoje telo, patrične ti to vráti. Je to daň ktorú platíť až na konci. V tomto prípade únava, čo je príznak toho že telo potrebuje oddych.

Dlhší alebo kratší. Alebo to že telo chce zmenu. Už ho nebaví to dlhé vysedávanie v kancelárii.

V tom som objavil Ázijskú medicínu, žiadny šamanizmus. Jednoducho to čo nám dáva príroda odjakživa.

Po určitom čase som sa začal cítil viac vo svojej koži. A po dvoch rokoch pravidelného užívania kurkumy v rôznych podobách som sa rozhodol o nej viac si naštudovať.

Nečakal som že len na pubmede, čo je databáza klinických štúdií nájdem vyše 10.000 štúdií venovaných tejto žltej rastlinke.

V tomto článku som spísal najčastejšie otázky, ktoré sa ma vždy ľudia pýtajú. 

Čo je kurkuma?

Kurkuma je bylinka pochádzajúca z rodu Curcuma. Z celkového počtu tridsiatich piatich druhov je kurkuma (Curcuma longa) najznámejším členom rodu Curcuma. Tento druh pochádza z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie.

V Indii sa používa už tisícky rokov ako korenina a prostriedok na liečenie. Kedysi hrala dôležitú úlohu v starodávnom systéme medicíny zvanom – Ajurvéda.

Pre koho je kurkuma určená ?

Či si športovec, učiteľ, študent, žienka v domácnosti, šofér autobusu alebo lekár, na tom vôbec nezáleží. Kurkuma je svojimi vlastnosťami vhodná pre každého, bez ohľadu na to, kto si a aké máš stravovacie návyky. Spísal som aj článok zameraný na konkrétne účinky kurkumy a je benefity.

Z čoho je kurkuma zložená?

Zloženie kurkumy sa môže mierne líšiť v závislosti od oblasti, v ktorej sa pestuje. Typická indická kurkuma má takéto zloženie:

 • Bielkoviny – 6,3%
 • Tuky – 5,1%
 • Sacharidy – 69,4%
 • Minerálna zložka – 3,5%
 • Vláknina – 2,6%
 • Vlhkosť – 3,1%

Je kurkumín to isté čo kurkuma?

Kurkumín je jednou z kľúčových zložiek kurkumy spolu s niekoľkými ďalšími. Teda nie, kurkumín nie je rovnaký ako kurkuma. Kurkumín je najznámejšia zložka kurkumy, zodpovedná za väčšinu zdravotných účinkov.

Koľko kurkumínu je skrytého kurkume?

Percento Kurkumínu sa líši podľa toho, kde sa rastlina pestuje a v akých podmienkach. Všeobecne sa percento kurkumínu pohybuje v rozmedzí od 2% do 5%. V ojedinelých prípadoch to môže byť ešte viac.

Je lepšia kurkuma alebo kurkumín?

Kurkumín je najdôležitejšou zložkou kurkumy ktorá podporuje zdravie. No, vo väčšine prípadov je dobrá kvalitná kurkuma lepšia alternatíva ako len samotný kurkumín (článok o rozdieloch medzi kurkumou a kurkumínom). Kurkumu si kúpite v prášku alebo ako koreň a kurkumín sa kapsuluje, keďže je to extrakt. 

Kurkuma

Aké sú najlepšie spôsoby používania kurkumy ?

Najlepšie urobíte ak kurkumu ako koreninu jednoducho urobíte súčasťou svojej stravy (napríklad aj týmito receptami s kurkumou). Tiež je podstatné, aby sa do stravy zaradili tuky a čierne korenie, aby sa zabezpečila čo najlepšia vstrebateľnosť kurkumy.

Populárne spôsoby ako pridať kurkumu do svojho dňa sú zlaté mlieko (kurkuma chai latte) alebo čaj z kurkumou a zázvorom.

Kurkuma Chaii Latte

Môže ohriatie kurkumy znížiť jej účinky?

Áno, aj nie.

Kurkuma sa v Indii používa ako korenina už tisíce rokov. Väčšina Indických jedál a omáčok vyžaduje ohriatie korenia spolu s ďalšími koreninami. Výskum však hovorí, že varenie dlhšie ako 30 minút zabíja podstatné percento kurkumínu.

Varenie do 30 minút nemá taký účinok. Ale ak je to možné, pridajte kurkumu do vašich receptov až nakoniec.

Prečo pridávať čierne korenie a tuky?

Zatiaľ čo kurkuma je skvelá pre vaše zdravie, ma jednu skrytú nevýhodu. Telo ju nedokáže vstrebať a tak sa z nej väčšina nevyužije.

Existuje ale niekoľko spôsobov, ako zabezpečiť, aby bola kurkuma absorbovaná. Hlavné dve sú:

 • Pridávať čierne korenie pri užívaní kurkumy. 
 • Pridávať tuky do vašej stravy.

Obe zložky pomáhajú zabezpečiť, aby sa kurkuma skutočne vstrebala.

Ako teda začať?

Najlepším spôsobom, ako začať je JEDNODUCHO začať. Zaraď kurkumu do svojej dennej stravy. Týmto spôsobom môžeš jesť kurkumu celý život a nemusíš sa báť jej vedľajších účinkov. Len nezabudni na čierne korenie a tuky.

Inšpiruj sa aj niektorými našimi chutnými receptami s kurkumou

Aké je doporučené dávkovanie?

Začni s nižšou dávkou ako nováčik. 1/2 lyžičky denne bude stačiť. Po čase môžeš pridať a denne užívať 0,5 – 1,5 lyžičky. Toto je doporučované množstvo ktoré môžeš prijímať denne po celý život bez akýchkoľvek problémov. Ak však máš nejaké zdravotné problémy, môžeš skúsiť užívať vyššiu dávku počas krátkeho obdobia. Alebo vyskúšaj náš kurkumín s kurkumou na 30 dní. Sú to kapsule špeciálne navrhnuté pre ľudí, ktorí používajú kurkumu no chcú aj extra silu ktorú dodáva kurkumín. 

Curcumin

 

Kurkuma ako doplnok výživy?

Kurkumové doplnky obsahujú vyššie percentá kurkumínu, ako je ten náš na obrázku hore. Vo väčšine prípadov sa kurkumín extrahuje z kurkumy a potom sa pridá naspäť, aby sa zvýšil celkový podiel kurkumínu v konečnom produkte – kurkumy.

Väčšina doplnov kurkumy a teda kurkumínu sa predáva na základe faktu že kurkumín je jediná dôležitá zložka v kurkume, čo nie je tak celkom pravda.

Existujú nejaké riziká?

Kurkuma ako korenie je považovaná za bezpečné. 0,5 -1,5 lyžičky denne sa považuje za veľmi bezpečné.

Vedľajšie účinky sa však môžu vyskytnúť, ak:

 • Prijímaš vysoké dávky kurkumy dlhú dobu.
 • Si na liekoch a kurkuma sa neznáša s tvojimi liekmi.
 • Si v období tehotenstva – je lepšie vynechať doplnky kurkumínu a obmedzuj dennú dávku kurkumy a korenia.

Neužívaj kurkumu pred operáciou. Taktiež buď opatrní s doplnkami kurkumínu lebo predávkovanie môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky.

Aké sú typické vedľajšie účinky kurkumy ?

Aj keby si sa náhodou nechtiac predávkovali. Vedľajšie účinky kurkumy vo všeobecnosti nie sú vážne. Niektoré z nich sú – nevoľnosť, bolesti žalúdka, pálenie záhy, bolesť hlavy … atď. Môže tiež znížiť hladinu cukru v krvi a môže zhoršiť stav ľudí náchylných na krvácanie a obličkové kamene.

Dlhodobé používanie vysokých dávok doplnkov kurkumy môže viesť k záväznejším problémom. 

Kurkuma počas tehotenstva a dojčenia?

Matky v krajinách, ako je India, berú kurkumu ako súčasť stravy počas tehotenstva aj dojčenia. Pre ženy ktoré nie sú na kurkumu zvyknuté sa doporučuje znížiť dávkovanie na minimum a úplne obmedziť doplnky kurkumínu.

Mám prestať keď som už zdravý?

URČITE NIE !!! Kurkuma je promotér zdravia a ak ju užívaš každý deň, získaš jej dlhodobé zdravotné účinky. Kurkuma nie je ako ostatné lieky, ktoré musíš po čase prestať brať. Kurkuma na dennej báze  –  zabráni vzniku rôznych porúch tým, že posilní imunitu.

Môžem brať kurkumu, ak mám cukrovku?

Je známe, že kurkuma pomáha pri cukrovke niekoľkými spôsobmi. Je tiež známe, že jej pomáha predchádzať. Kurkuma ako korenie je veľmi bezpečná a milióny ľudí ju berú.

Takže vo všeobecnosti je odpoveď áno.

Opatrnosti však nikdy nie je dosť – kurkuma  znižuje hladinu glukózy v krvi. Preto ju nekombinuj s diabetickými liekmi, ktoré liečia hyperglykémiu, pretože spolu môžu drasticky znížiť hladiny glukózy.

Diabetické lieky

TIP: Inšpiruj sa našími receptami na lahodné jedlá alebo nápoje samozrejme obohatené o túto zázračnú bylinku. 

Kde kurkumu bežne dostať?

Kurkumu nájdeš takmer vo všetkých dobrých supermarketoch, v obchodoch so zdravou stravou ale aj na e-shopoch. Ak ti ale až tak nevonia. Skús naše 100% prírodné kurkuma latte so škoricou a mliekom. 

Kurkuma Latte