Vylepšuje KURKUMÍN kognitívne funkcie?

Kurkumín raz denne by mal zlepšiť pamäť a celkové šťastie človeka, potvrdzuje táto štúdiaKurkumín je zložka, ktorá sa používa na zvýraznenie jedál kvôli svojej jasnej farbe. Zároveň môže aj zlepšiť vašu pamäť a náladu.

Kurkumín, ktorý sa nachádza v kurkume, je považovaný za silný protizápalový prostriedok s antioxidačnými vlastnosťami. To môže byť tiež dôvodom, prečo starší ľudia v Indii, kde je kurkumín celkom bežný, majú nižší výskyt Alzheimerovej choroby a lepšiu kognitívnu výkonnosť.

Prečítajte si viac o rozdieloch medzi kurkumou a kurkumínom tu. 

Americký časopis “Journal of Geriatric Psychiatry” publikoval výskum vedený Kalifornskou univerzitou v Los Angeles. Ten bol zameraný na preskúmanie účinkov kurkumínu. Výskumnou vzorkou boli ľudia s miernou stratou pamäti súvisiacou s vekom.

Kurkuma

Kurkumín ako silný axiontidant

To, ako kurkumín pôsobí, nie je presne známe. Je však možné, že to súvisí s jeho schopnosťou zmierniť zápal mozgu (tzv. oxidatívny stres), ktorý je spojený s Alzheimerovou chorobou a aj s chronickou depresiou. Tvrdí to profesor Dr. Gary Small, riaditeľ geriatrickej psychiatrie v UCLA centre, ktorý je aj autorom tejto štúdie.

Vybraných bolo 40 účastníkov vo veku od 50 do 90 rokov, ktorí mali chronické problémy s pamäťou.

Polovica z nich dostávala 90 miligramov kurkumínu dvakrát denne počas 18 mesiacov, zatiaľ čo zvyšok dostával placebo.

Po odsledovaní hladín kurkumínu v krvi a po kognitívnych vyšetreniach, štúdia zistila, že tí, ktorí užívali kurkumín, zaznamenali významné zlepšenie pamäte aj nálady.

V pamäťových testoch sa ľudia užívajúci kurkumín počas 18 mesiacov zlepšili o 28 percent a taktiež zaznamenali mierne zlepšenie ich celkovej dispozície.

Článok o zásadných 35 účinkoch kurkumy na vaše zdravie si prečítajte tu.

Kurkumín pre lepšiu pamäť

Vedci plánujú vykonať ďalšiu štúdiu s väčším počtom účastníkov. Dúfajú, že preskúmajú, či sa účinky kurkumínu menia podľa veku ľudí alebo ich genetického rizika pre Alzheimerovu chorobu. Chcú tiež zistiť, či je možné pomôcť aj pacientom s miernou depresiouVýsledky naznačujú, že užívanie prírodného kurkumínu (prostredníctvom kurkumy), môže v priebehu rokov priniesť pozitívne kognitívne premeny.

TIP: Spestrite si jedlá zázračnou kurkumou a inšpirujte sa aj týmito receptami.

Pre tých z vás, ktorí trpia niektorou z chronických chorôb, je na mieste otázka, aká dávka kurkumy je ideálna, aká už môže byť toxická a kto by mal kurkumu obmedziť.  Prečítajte si celý článok venovaný tejto problematike.

Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje názory, skúsenosti a poznatky, ktoré zažívate v oblasti životosprávy. Držíme vám palce a tešíme sa na vaše komentáre.

Odporúčané produkty1