Zakladateľka značky Moonlou: Naše nedokonalosti sú v poriadku, robia nás výnimočnými.

Lujza Púchyová má autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov. Vďaka alopécii vytvorila turbany, ktoré pomohli nielen jej, ale mnohým ženám. Značka Moonlou vznikla na Srí Lanke, no dnes je súčasťou nemocníc a lekární, kde je najbližšie tomu, aby plnila svoje poslanie. Turbany, klobúky či čelenky z jej dielne však dnes už nosia aj ženy, ktoré podobný problém nemajú.

 

Čo odštartovalo tvoju osobnú cestu, vďaka ktorej si sa začala so zapálením venovať tvorbe turbanov určených pre ženy?

Ja a moja alopécia.

Aká je pre teba osobne tá najkrajšia vec, ktorú si sa počas tohto procesu naučila?

Dovoliť si cítiť sa úžasne, ale aj úplne smutno. Prijať realitu.

„Krása ženy vychádza z jej vnútra, že naše nedokonalosti a inakosti sú v poriadku, robia nás výnimočnými. Vnímam to skôr ako poslanie než prácu.“

Lujza Púchyová, zakladateľka značky Moonlou

Pozeráš sa na svoj príbeh ako na cestu, v ktorej platí to, že všetko zlé je na niečo dobré?

Pozerám sa tak už na celé moje bytie. No nevnímam, že by bolo niečo vyslovene zlé. Možno by som povedala, že všetko, čo je na začiatku pre nás nekomfortné, nás môže posunúť a naučiť dôležitým veciam v živote. Aspoň u mňa to tak bolo. Priviedlo ma to bližšie k sebe, ukázalo mi to potrebu sebapoznania a vedomelšieho žitia. Naučilo ma to ísť hlbšie do svojich pocitov, rán a hľadať ich korene. Ukázalo mi to proces prijímania namiesto boja. Otvorilo mi to tému mojej ženskosti a pomohlo mi ju vnímať zvnútra. Učí ma to sebaláske. Je to cesta – a ja sa neustále a každý deň učím. Ešte mám dlhú cestu pred sebou a stále pracujem na všetkých spomenutých veciach.

 

Čo si myslí Lujza Púchyová, keď sa ohliadne za svojou doterajšou podnikateľskou cestou?

Prvé, čo mi napadlo, že je blázon. Keď si predstavím tie začiatky na Srí Lanke, bolo to náročné, ale skvelé. Prirodzené, intuitívne, niekedy riskantné a myslím, že aj trochu odvážne. Taká cesta do neznáma. To bola fáza vývoja produktu.

Potom prišlo na predaj – a to som sa naozaj zapotila, už len aby som presvedčila slovenské ženy, nech si turban vyskúšajú. Bolo to niečo nové a netradičné. No myslím, že si to časom obľúbili. Vďaka podnikaniu som lepšie spoznala aj seba. Hneď mi to ukázalo, v čom mám medzery a na čom musím pracovať. Stálo to za to. Je to splnené prianie.

Sama hovoríš, že turbany sú určené pre každú ženu bez rozdielu. Ako vnímaš to, že sa dostali aj k ženám, ktoré nemajú zdravotný problém a berú ich ako doplnok?

Teším sa z toho. Cieľom bolo vytvoriť pokrývku hlavy, ktorá bude funkčná, no zároveň pekná a štýlová. A teda – tým aj spájať všetky ženy bez rozdielu. Som rada, že si ženy na turbany zvykajú, že naberajú odvahu ich nakupovať a nosiť ako módny doplnok. Viem, že je to pre nich niečo nové a netradičné.

 

Je pre teba značka Moonlou niečo, čo ti pomohlo v náročnom období?

Určite áno. Do určitej miery to bolo mojou terapiou.

 

Ako by si opísala komunitu žien, ktorá nosí turbany či čelenky Moonlou?

Moonlou je tu pre všetky ženy. Máme zákazníčky, ktoré turbany a čelenky nosia ako módny doplnok k outfitu, no aj také ženy, ktorým turbany pomáhajú v každodennom fungovaní, a cítia sa vďaka nim sebaistejšie. No ak by som mala spojiť tieto dve skupiny jedným prívlastkom, myslím, že sú to ženy odvážne a hravé.

Moonlou

Aké sú tvoje pracovné priority – ako ženy, ktorá sa začala naplno venovať doplnkom, ktoré pomáhajú? A ktorá tak zároveň zlepšuje životy ostatných ľudí s podobnými problémami?

Mojím cieľom bolo od začiatku šíriť to, čo som sa počas mojej cesty naučila. Že krása ženy vychádza z jej vnútra, že naše nedokonalosti a inakosti sú v poriadku, robia nás výnimočnými. Vnímam to skôr ako poslanie než prácu.

Zároveň sa snažím naše turbany dostať bližšie k ženám, ktoré ich potrebujú každý deň, a ktorým pomáhajú počas liečby. A teda rozširovať spoluprácu s lekárňami na Slovensku i v Čechách – poskytnúť ženám, ktoré o vlasy prichádzajú, pokrývku hlavy na dosah ruky.