ZÁZVOROVÉ DALGONA LATTE

Kávová špecialita menom Dalgona

Aj vy ste postrehli túto novinku, ktorá preletala takmer všetkými instagramovými účtami? Stavím sa, že áno. Podľa Google Trends sa „káva Dalgona“ stala najvyhľadávanejším druhom kávy na svete a predbehla najvyššie vrcholy všetkých ostatných druhov kávy.

“Káva Dalgona” je nápoj vyrobený šľahaním rovnakých pomerov instantného kávového prášku, cukru a horúcej vody, až kým nevznikne krémová konzistencia. Následne sa potom pridá do studeného alebo horúceho mlieka. Ako som už naznačila, je to tzv. novodobý trend a nemožno poprieť, že popularita tejto kávy vzrástla počas pandémie COVID-19. Preto sa nazýva aj „karanténny nápoj“ alebo „karanténna káva“. Keďže sa ľudia začali vyhýbať vychádzaniu a obmedzili posedávanie na kávičkách, začali si doma vytvárať vlastné kávové nápoje. Začali robiť videá, ako šľahať kávu doma, ručne bez použitia rôznych elektrických mixérov. Výsledok? Mliečna káva so sladkou chuťou.

 

Odkiaľ pochádza a čo presne znamená jej názov?

Korene kávovo-sladkého pokušenia siahajú aj do Južnej Kórei. Táto pochúťka bola v Južnej Kórei veľmi populárna už v 70. a 80. rokoch, teda ešte predtým, ako sa v krajine otvoril americký reťazec rýchleho občerstvenia McDonald’s. Preto je možné, že káva Dalgona prešla od jej vzniku menšou úpravou a po originálnom recepte by sme pátrali o niečo dlhšie.

Názov je odvodený od slova “dalgona”, kórejského cukru, a to práve kvôli podobnosti v chuti a vzhľade. Väčšina dalgonskej kávy v skutočnosti však dalgónu neobsahuje. Stretnete sa aj s definíciou, že chutí podobne ako kórejské bombóny ši karamelky.

Hashtag #dalgonacoffeechallenge sa začal šíriť na juhokórejských kanáloch YouTube a až potom sa stal doslova “vírusovým” na TikToku a Instagrame. Hoci pôvodne bol tento nápoj prispôsobený domácej verzii, stihol sa už dostať do ponuky mnohých juhokórejských kaviarní.  Zdá sa, že toto juhokórejske pokušenie si získalo svetovú popularitu zo dňa na deň. Kto vie, možno sa objaví aj v našich slovenských kaviarniach.

 Recept: ZÁZVOROVÉ DALGONA LATTE

 Keď hľadáte recept, zistíte, že obsahuje iba tri ingrediencie, ktoré, pravdepodobne, máte doma všetci. Pomyslíte si, že to musí byť predsa hračka. Poďme si ju teda spolu pripraviť!

Ako prvé si však pripravíme ľadové zázvorové latte. Vďaka pikantnému zázvoru a sladkej chuti, ktorú dodáva cukor je tento recept perfektnou rovnováhou cukru a korenia. Pýtate sa prečo zázvor? Zázvor patrí medzi najzdravšie koreniny a je plný bioaktívnych zložiek. Dá sa použiť takmer do čohokoľvek od polievok, sušienok až po osviežujúce limonády a koktejly. Rozhodne sa nemusíte báť, že extra zázvorovou kávou svojmu organizmu uškodíte.

Keďže je to kombinácia dvoch druhov kávy, je potrebné, aby ste s pomerom a množstvom boli trochu opatrnejší, no rozhodne nebudete ľutovať. Okrem iného, fantázií sa medze nekladú a táto káva sa dá vychutnať aj ako dezert v prichádzajúcich letných horúčavách.:)

 

Porcie: 1 pohár (200 ml)

Čas prípravy: 10 minút

Ingrediencie:

 • 60 ml espresso + 2 ČL instantnej kávy alebo espressa
 • 1 ČL medu alebo javorového sirupu
 • 1/4 – 1/3 ČL zázvorového prášku
 • 200 ml mlieka
 • 2 ČL trstinového cukru (alebo bieleho)
 • 2 ČL horúcej vody
 • ľad

Postup:

 1. 60 ml horúceho espressa zmiešajte s medom/javorovým sirupom a zázvorovým práškom, až kým sa nerozpustí.
 2. Nižší pohár naplňte ľadom, nalejte doň studené mlieko a pomaly prilejte kávovú zmes.
 3. Následne si pripravíme kávu Dalgona.
 4. Všetky ingrediencie (2 ČL kávy, 2 ČL cukru a 2 ČL horúcej vody) pridajte do stredne veľkej misky.
 5. Použitím elektrického ručného mixéra šľahajte kávovú zmes, až kým nie je svetlo hnedá. Mala by sa vytvoriť dokonale penová a hodvábna konzistencia.
 6. Zvyšnú časť pohára naplníme kávovou penou.
 7. Na záver môžeme posypať škoricou, škoricovým cukrom alebo v tomto prípade rozdrvenými sušienkami.

Na čo dávať pozor + tipy a triky:

 • Dbajte na to, aby ste použili kvalitnú instantnú kávu. Kryštáliky instantnej kávy vytvárajú tú správnu penivú textúru, vďaka ktorej sa to káva pekne našľahá.
 • Použite veľmi horúcu vodu, ktorá vám pomôže okamžite rozpustiť kávu a cukor.
 • Nepoužívajte príliš veľkú misku.
 • Obsah cukru si môžete upraviť podľa svojich preferencií. Ak máte radšej sladšiu kávu, pridajte viac cukru, ak si myslíte, že je to pre vás príliš sladké, pridajte menej. Nemalo by to konzistenciu kávovej peny ovplyvniť.
 • Namiesto klasického cukru môžete použiť aj tekuté sladilo ako napríklad javorový sirup, med, prípadne sladidlo s nulovým obsahom kalórií.
 • Vegáni alebo ľudia s intoleranciou na laktózu si môže kávu Dalgona pripraviť použitím rastlinného mlieka, ako je mandľové, ovsené, sójové atď.

 

Prajeme dobrú chuť a veľa zábavy pri príprave!

Odporúčané produkty1