Zázvorový čaj – ako často ho treba piť?

Zázvorový čaj sa nám najčastejšie spája s chrípkou, vtedy sme schopní vypiť ho na litre. Má ale nejaký význam piť ho počas celého roka? Rozhodli sme sa preskúmať, ako často treba piť zázvorový čaj na to, aby sme odomkli jeho ďalšie benefity.

 

Koreň zázvoru sa často používa v tradičnej čínskej medicíne a taktiež v indickej ajurvéde, no jeho liečivá sila prenikla aj do iných kultúr.
Zázvor totiž obsahuje:

Zázvorový čaj – ako často ho piť?

Výhody pravidelného pitia zázvorového čaju sú naozaj presvedčivé. Ranná šálka zázvorového čaju s citrónom naštartuje ľudský metabolizmus a zaobstará telu potrebný vitamín C. Tento nápoj toho ale dokáže omnoho viac.

 

Zlepšuje trávenie

Zázvorový čaj ráno nielen naštartuje metabolizmus, no zároveň pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru. Tehotným ženám môže priniesť úľavu od ranných nevoľností a nám ostatným pomôže upokojiť žalúdok po ťažkej noci. Zázvorový čaj tiež upokojuje podráždenú záhu a precitlivelý žalúdok.

 

Prevencia proti cukrovke

Pravidelné pitie zázvorového čaju znižuje riziko poškodenia obličiek a slúži ako prevencia proti cukrovke. Zázvor je totiž bohatý na obsah zinku, ktorý hrá kľúčovú rolu pri tvorbe inzulínu v tele.

 

Podporuje chudnutie

Vysoké hladiny cukru v krvi môžu stimulovať hlad a viesť k prejedaniu sa. Pravidelné pitie zázvorového čaju reguluje hladiny cukru v krvi a tým aj krotí naše túžby prejedať sa. Zázvorový čaj zároveň zlepšuje vstrebávanie tukov zo stravy, vďaka čomu sa rýchlejšie zasýtime.

 

Zázvorový čaj

 

Udržuje zdravú pleť a vlasy

Vďaka vysokému množstvu antioxidantov a minerálov dokáže pravidelné pitie zázvorového čaju priniesť vašej pleti zdravý jas. Zázvor vďaka svojim antibakteriálnym účinkom prečisťuje krv a tým udržuje pleť zdravú a čistú. Vitamíny A a C zas posilňujú vlasovú štruktúru.

 

Prevencia voči Alzheimerovej chorobe

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívnym ochorením, ktoré postupne zasahuje nervovú centrálnu sústavu. Je vedecky dokázané, že zázvorový čaj spomaľuje degradáciu mozgových buniek. Antioxidanty, ktoré zázvor obsahuje, zároveň bojujú proti zápalom, ktoré sa v mozgu môžu vyskytnúť.

 

Uvoľňuje svaly

Či už po náročnom tréningu alebo po ťažkom dni v práci, doprajte si zázvorový čaj. Jeho uvoľňujúce účinky nielen upokoja myseľ, ale uvoľnia aj stiahnuté a namáhané svaly.

 

Záver

Kvôli jeho benefitom odporúčame dopriať si jednu šálku zázvorového čaju denne. Či to už bude ráno alebo večer zaleží skôr od toho, aké účinky od zázvoru vyžadujete. Platí ale, že čím čerstvejší zázvor, tým sú jeho účinky lepšie a silnejšie. Ak si na to trúfate, prečo neskúsite pestovať svoj vlastný zázvor u vás doma?