Zdravé raňajkové návyky počas karantény

Keďže sa koronavírus šíri po celom svete, ľudia aj naďalej zostávajú vo svojich domovoch. Toto aktuálne karanténne obdobie určite neteší nikoho z nás. Problémom, s ktorým ste sa už asi niekde stretli je strava.

Tvrdí sa, že nedostatok fyzickej aktivity a zlé stravovacie návyky predstavujú riziko pre naše zdravie. Ničnerobenie v týchto dňoch karantény sa môže zdať ako nekonečné, no napriek tomu je dôležité si udržať zdravé stravovacie návyky. 

Neuvedomujeme si však, že najmä počas totho obdobia, kedy je naša imunita ohrozená, je potrebné si nastaviť správne stravovacie návyky.

Treba jesť vyváženú zdravú stravu, ktorá zabezpečí normálnu primeranú funkciu imunitného systému. Mali by sme mať na pamäti, že práve takáto strava posilní náš imunitný systém a ochráni nielen pred vírusmi, ale aj zápalmi či infekciami. 

 

AKO SA VYHNÚŤ NOČNÉMU PREJEDANIU

Zvykli sme si na neskoré pozeranie filmov, pri ktorom, samozrejme, nesmie chýbať obľúbaný snack. Bez ďobkania si do niečoho chutného by to nebolo ono. Raňajky na nasledujúci deň preskočíme, pretože po našom večernom vyjedaní zásob sa necítime vôbec hladní. Keď sa celý deň jedlu vyhýbame, večer je čas, kedy sa to všetko snažíme dohnať.

Neplatí to iba počas karanténnych dní, ale rozhodne mi dáte za pravdu, že to takto funguje i v bežnom živote. Ako tomu predísť? Jednoducho si zostavte rutinu. Čas, kedy si dáte prvé a posledné jedlo dňa. Nájdite si čas na raňajky, obed a večeru, kedy si sadnete za stôl a jedlo vychutnáte. Nebojte sa dopriať si aj zdravú maškrtu, keď si už nebude vedieť pomôcť.

Jesť v takomto prípade môžete orechy alebo semienka, ktoré sú veľmi vďačné a plné zdravých tukov. Koľko porcií si zvolíte, je iba na vás. Plánovanie jedla je v dnešnom svete veľmi populárne, ale aj efektívne. Dobre zvolené potraviny vám zabezpečia správny nutričný príjem a vďaka tomu sa vyhnete častému hladovaniu.

Pravidelnú stravu rozhodne dodržujte aj v stresovom období, čo, chápem, môže byť často dosť veľký challenge, ale odožente strach a nebojte sa, že podhľahnete nesprávnym stravovacím návykom. 

 

RAŇAJKOVÝ RITUÁL

Raňajky

Stravovacie návyky je dobré dodržiavať už hneď z rána. Prečo sa chceme v tomto článku zamerať na raňajky? Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Či už je vaším cieľom chudnutie alebo len to, aby ste boli zdraví, je nevyhnutné, aby sa stali raňajky pravidelným zvykom.

Keď vynecháte raňajky, hovoríte svojmu telu, že by si malo šetriť energiu. Takže sa stane to, že, je váš metabolizmus spomalený a vaše telo sa pokúša ukladať tuky. Jedením raňajok sa váš metabolizmus zrýchli a budete na dobrej ceste k dosiahnutiu zdravotných cieľov.

Ak sa bojíte ranných kalórií, vecte, že tie prinášajú so sebou najmenšie riziko nadváhy. Čím neskôr budete jesť, tým dlhšie potrvá, kým telo začne spaľovať kalórie, a tak spomalíte svoj metabolizmus až o polovicu.

 

 

RAŇAJKY VÁM NAŠTARTUJÚ DEŇ

Ako sme sa už dozvedeli, pri vynechávaní raňajok si telo zvykne, že musí šetriť energiou a spomalí metabolizmus. Keď sa ráno nenajeme, náš organizmus celé predpoludnie čerpá rezervy. Výsledkom je často únava, znížená produktivita a zlá nálada.

My, naopak, potrebujeme predsa fungovať a zvládať aj rôzne záťažové situáciu, ktoré nám deň prináša. Preto sa nebojte si pripaviť zdravé raňajky, ktoré, doslova, deň naštartujú a nasmerujú správnym smerom. Ak nenaštartujete svoje telo, nenaštartujete sa ani na prácu. 

 

POČAS DŇA JETE MENEJ 

Ak ešte stále rozmýšľate nad tým, že predsa nie ste raňajkový typ, určite ste postrehli, že neskôr sa vám váš apetít ohlási a nedá pokoj. Či už je to v období karantény, alebo počas pracovného dňa. Štúdie ukázali, že konzumácia raňajok výrazne znižuje hlad a chuť do jedla po celý deň.

Keď zaradíte raňajky s vysokým obsahom vlákniny do svojej každodennej rutiny, počas dňa nebudete pociťovať výrazný hlad. To je práve jeden z dôvodov, ako sa vyhnúť celodennému vyjedaniu chladničky napríklad aj v dňoch karantény.

 

RECEPT na ľahučké a diétne lievance, ktorý zvládne každý 

Lievance

Pri výbere toho, čo jesť na raňajky, skúste konzumovať jedlo, ktoré je plné živín. Pokúste sa obmedziť sladké cereálie, biely chlieb a ďalšie vysoko spracované potraviny.

My sme si pre vás pripravili výborný a jednoduchý recept na zdravé matcha lievance, ktoré vám dodajú energiu, veľa zdravých tukov, minerálov a v neposlednej rade skvelé chutia. Vďaka ovseným vločkám získate vlákninu a budete sa cítiť sýtejší a taktiež získate zdravé tuky.

Banán je v tomto prípade šikovnou náhradou za vajíčka a svojou sladkou chuťou nahrádzať rafinovaný cukor. Aj vďaka tomuto zloženiu a obsahu látok, ktoré banán má, vám dokáže podstatne zvýšiť energiu. Cesto sme obohatili o Matcha Latte, ktoré taktiež dodáva poriadnu dávku energie.

Zelený čaj Matcha podporuje imunitu, čo sa v tomto období rozhodne hodí, a obsahuje všetky zdraviu prospešné látky. Obsahuje vysoké množstvo draslíka, vitamínov A, C či železa. V neposlednom rade tu máme škoricu, ktorá je veľmi silným prírodným antibiotikom, pôsobí protizápalovo, no a aj ona, nepochybne, posilňuje tak často spomínanú imunitu. 

 

 

Lievance

Ingrediencie:

 • 100 g ovsených vločiek
 • 1 banán 
 • 170 ml rastlinného mlieka 
 • 2 lyžice arašidového masla 
 • 1 vrchovatá lyžička matcha latte
 • 1/2 lyžičky škorice
 • ovocie podľa vlastného výberu 
 • 1 lyžička agáve (voliteľné)
 • mandľový jogurt 

 

 

Postup:

 1. Ovsené vločky dáme do mixéra a pomelieme na múku. 
 2. Prídáme banán, rastlinné mlieko, arašidové maslo, matcha latte, škoricu a vymiešame hladké cesto. Cesto by nemalo byť príliš tekuté ani husté. 
 3. Na panvici si rozpálime olej tak, aby bol úplne horúci, a lievance pečieme najskôr z jednej strany do jemného zhnednutia a potom z druhej strany. Takto vám vznikne asi 9 až 12 lievancov.
 4. Medzitým si nakrájame ovocie (my sme zvolili jahody, ktoré sú práve v kurze), dáme na panvicu a privedieme do varu. Môžete a nemusíte pridať sladidlo, v tomto prípade odporúčame agáve, ktoré dodá lahodnú chuť. 
 5. Lievančeky môžete podávať s čímkoľvek. My sme tentokrát zvolili tepelne upravené ovocie, mandľový jogurt, extra čučoriedky na vrch a kokosové lupienky.  

 

 ZÁVER

Ak nie ste zvyknutí raňajkovať, začnite pomaly, menšími porciami, ale začnite. Váš organizmus vám za to poďakuje a vy sa budete cítiť oveľa lešpie. Na záver by sme vám radi poskytli jednu radu, ktorú ste už určite niekde počuli: raňajkuj ako kráľ, obeduj ako princ, večeraj ako žobrák :). 

Tak a teraz si bežte pripraviť chutné matcha lievance ?