Aké najbežnejšie príčiny vedú k nadváhe?

Témy týkajúce sa zdravia a životného štýlu sú niečo, s čím sa stretávame čoraz častejšie. Ľudia sú akoby o niečo vedomejší si toho, že svoje zdravie môžu rozhodne ovplyvniť k lepšiemu. V dnešnom rohovore nám FitArtistka, Veronika Očipová, povie nielen to, čo pôsobí negatívne na ľudské telo, ale aj o tom, aké dôležité je zaujať správny postoj k životným situáciám, ktoré denne zažívame. 

Veronika, ty si majsterka Slovenska, bývalá reprezentantka v Armwrestlingu a v súčasnosti sa venuješ fitness trénerstvu. Šport, nepochybne, tvorí obrovskú súčasť tvojho života, no prezraď nám, ako to celé začalo.  

Všetko to začalo tak postupne už od ZŠ, kde som školu reprezentovala v atletike, neskôr na strednej škole som už prešla len na pretláčanie rukou, ktoré som po 14 rokoch, tohto roku 2020 ukončila ako dvojnásobná vicemajsterka Slovenska. Mohlo by sa zdať, že som tento šport ukončila kvôli zraneniu, ale úprimne išlo skôr o uvedomenie si pravých hodnôt. Jednoducho prestala som mať túžbu byť najlepšia. 

FitArt je pojem, s ktorým sa ľudia nestretávajú až tak často. Povedz nám prosím, čo všetko si pod tým môžeme predstaviť.

Armwrestling

Značka FitArt v krátkosti vystihuje to, čomu sa venujem. Je to šport v spojení s umením. Od pretláčania rukou som prešla k písaniu kníh, a tak k maľovaniu obrazov.

Súčasťou tvojej práce je aj skúmanie príčin vedúcich k nadváhe? Aké príčiny sú najbežnejšie, ktoré pôsobia takto negatívne na ľudské telo? 

V prvom rade je to psychika, o opaku ma nikto nepresvedčí, pretože ak svoje telo dlhú dobu stresujeme, vytvárame v sebe tlak, a tak skôr či neskôr sa to prejaví na našom tele. Ak nevnímame signály, ktoré nám telo ukazuje, tak sa nemôžeme čudovať, že sa objavila nejaká choroba alebo nadváha. Každý sám vie presne, kde je problém, stačí sa len upokojiť a začať vnímať svoje telo a skutočné pocity.  

Máš pocit, že je to s nadváhou u ľudí horšie ako v minulosti? 

Áno, hlavne kvôli dnešnej hektickej dobe. Stres v práci, stres doma, vzťahy medzi ľuďmi, to všetko ovplyvňuje to, ako sa cítime a následne sa podľa toho aj stravujeme. Je nám jedno či sa stravujeme kvalitne, alebo nie, dôležité sú zväčša iné hodnoty – úspech, peniaze, kariéra. Mala som klientku, ktorej sa stačilo vyrozprávať, vypočula som ju a dala jej pár otázok a pochopila, kde je problém.  Mesiac na to mala v páse o 8cm menej a to bez cvičenia. Dnes je už pomerne ťažko nájsť človeka, ktorému sa môžeme zveriť, ktorý nás len vypočuje bez toho, aby nám rozprával o svojich problémoch.

Ďalším problémom je, že z každej strany na nás vyskakujú motivačné citáty, rôzne kurzy, semináre, webináre o motivácii, o biznise, aby sme boli najlepší, mali čo najviac peňazí, aby sme si nedali vziať svoju slobodu a boli každým dňom o krok vpred.  Je to síce pekné, ale každý to môže pochopiť inak. Mala som klienta, ktorý mi tak zúfalo povedal, že on v živote nikdy nič nedosiahol, že si len sem tam zacvičí pre seba, zahrá na gitare a chodí do práce, ktorá ho baví, ale že nedosiahol úspech ako ja, že nevyhral žiadnu súťaž, nenapísal knihu a už vôbec nevie maľovať. A vtedy som pochopila, ako to všetko pôsobí na ľudí. Myslia si, že úspech je niečo super, že človek je tým výnimočný, má uznanie a rešpekt. Vidia len jednu stranu, len to čo je navonok, ale už málokto vidí, čo sa ukrýva za tou druhou stranou. Každý úspech, ktorý je dosiahnutý len silou a vôľou človeka, si skôr či neskôr vypýta svoju daň, mnohonásobne.  Preto obdivujem ľudí, ktorí žijú jednoduchý život. 

Pri akejkoľvek fyzickej premene (chudnutie, priberanie, naberanie svalstva) je dôležité mať správne nastavenú stravu. Ako jedlo vnímaš ty?

Ľudia si myslia, že keď som trénerka, tak sa stravujem len zdravo. Otázka je, čo je to zdravé stravovanie či zdravý životný štýl? Či je to len názov BIO, alebo je to naozaj aj kvalitná potravina. Asi tak, ako aj úspech môže každý vnímať rôzne. Ja vnímam zdravý životný štýl tak, že si idem zacvičiť to, na čo mám práve náladu. Je to beh, silový tréning alebo sa idem len tak prejsť niekde vonku. Takto je to aj v stravovaní, niekedy mám chuť jesť len šaláty, ale inokedy si dám aj pizzu. Jedno, čo mi nikdy nie je ľúto je priplatiť si za kvalitné produkty, lebo investujem do seba. Vždy sa snažím riadiť podľa pocitu a nie podľa nejakého nastaveného plánu. Samozrejme, iné to je, ak niekto robí vrcholový šport.

Zdravá stravas

Akú jednu vec by si poradila všetkým , ktorí sa snažia vo svojom živote urobiť podobnú zmenu? 

Všetko sa dá, ale je potrebné ísť postupne. Ak to zo začiatku nejde, nevadí, treba len pokračovať, prípadne sa zamyslieť, čo by mohlo brániť cieľu, ktorý chcem dosiahnuť. Najhoršie, čo môžete urobiť, je stresovať sa. 

Okrem toho si aj veľmi šikovná spisovateľka a minulý rok si vydala aj svoju vlastnú knihu? Čo ťa inšpirovalo a čo si môžeme v knihe prečítať? 

Písanie ma vždy bavilo, ale popri športe som tomu nevenovala pozornosť. Až keď som súťaženie v armwrestlingu ukončila, tak som zrazu nevedela, čo mám robiť, a tak mi napadlo, že by som svoje skúsenosti zo súťažného obdobia a celkový pohľad na šport mohla napísať do knihy. Hlavnou myšlienkou bolo, že ak máme cieľ, ktorý chceme dosiahnuť, tak stačí si za ním ísť a dosiahneme ho. Ale v knihe opisujem, aby ľudia nerobili podobné chyby ako ja a nešli až na úkor zdravia kvôli víťazstvu, lebo to za to už nestojí. Knihe som dala názov Uvedomenie Sa.

Possible

V druhej knihe píšem, že najdôležitejšie je to, čo prežívame vo svojom vnútri a aký postoj k životným situáciám zaujmeme. Žiť jednoducho a v prítomnosti je pre nás ten najprirodzenejší spôsob, ako dosiahnuť trvalo udržateľnú zmenu prakticky v akejkoľvek oblasti. Životné situácie sa proste dejú, tie neovplyvníme, ale zakaždým sa môžeme rozhodnúť, ako na ne zareagujeme. To sa následne odráža na tom, ako sa cítime vo vnútri aj navonok. Ak nie sme spokojní so svojím zovňajškom, nazrime najskôr do svojho vnútra. Stačí sa len upokojiť. Zmeniť postoj a vymeniť úzkosť a trápenie za šťastie a radosť zo života. Preto kniha má názov Všetko je v poriadku.

Aktivít máš neúrekom, no čo tvoj voľný čas? Ako ho tráviš?

Práveže tieto aktivity sú súčasťou môjho voľného času, či športujem, píšem, alebo maľujem je to pre mňa neskutočný relax a odreagovanie sa. Môžem úprimne povedať, že mám dosť času. 

Posledné mesiace boli vcelku nepríjemné a situáciu Covid-19 sme každý prežívali inak? Myslíš, že ti niečo dalo alebo, naopak, vzalo?

Ako trénerka som mala obmedzenie, keď sme nemohli mať cvičenia, ale netrápilo ma to, pretože som sa venovala viac písaniu a maľovaniu. S priateľom sme si povedali, že už tento rok by sme chceli viac cestovať, tak to nám akurát nevyšlo. Už aká situácia je, taká je, netreba sa stresovať, ale skôr sa prispôsobiť a robiť niečo čo nás baví, možno niečo úplne iné, hlavne si zachovať optimizmus.  

Máš nejaké plány do budúcna, ktoré nám môžeš vyzradiť?  

Momentálne mám rozpísané 2 knihy a inšpiráciu na ďalšiu. Ak Boh dá, tak možno budúci rok budeme krstiť tretiu knihu. Netrápim sa vôbec nad tým, či kniha bude, alebo nie, uvidíme. Popri tom namaľujem nejaké obrazy a ak ich bude dostatok, môže sa robiť nejaká výstava. Veľmi rada dávam svoje obrazy do art kaviarní, do rôznych podnikov a kancelárii, pretože lepšie je, ak si ľudia vychutnávajú napríklad kávu a pritom jedným okom pozrú na obraz. Čo sa týka športu, tak už len rekreačne a tento rok mi pribudla funkcia vo Výkonnom výbore Slovenskej asociácie pretláčania rukou, ktorá zahŕňa organizovanie súťaží a prácu s mládežou.

 

Veronike ďakujeme za prekrásny rozhovor, z ktorého pevne veríme, že si všetci odnesiete veľa. Tak ako my. Zastaviť sa, zamyslieť a prehodnotiť hodnoty nám pomôže nielen s naším psychickým zdravím, ale aj fyzickým. ?

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o zdraví a výžive a zistiť nároz špecialistky, čítajte ďalší z našich zaujímavých rozhovorov tu.