Využitie byliniek a korenín v kuchyni bolo v histórii nesmierne dôležité. Mnohé z nich boli oslávené svojimi liečivými vlastnosťami, a to ešte pred kulinárskym pôžitkom. Možno sa to nezdá, no bylinky a koreniny vedci skúmajú dlhé roky a ukazuje sa, že mnohé z nich majú skutočne pozoruhodné zdravotné prínosy. My vám dnes prinášame 10 najzdravších byliniek a korenín na svete a verte, že sa na nich budete pozerať úplne inak.
Asi nikto z nás si nevie predstaviť svoje obľúbené jedlo bez toho, aby bolo nejak dochutené. Tým, že, hoci v menších množstvách, pridávame koreniny a bylinky do varenia či pečenia, vlastne robíme aj niečo pre svoje zdravie.
Zázvor
Myslím si, že zázvor vám veľmi predstavovať netreba. Patrí medzi najzdravšie (a najchutnejšie) korenie na celej našej planéte a pravda je taká, že niektorí ho milujú a iní nenávidia.
Zázračná kvitnúca rastlina pochádza z Číny a patrí do rodiny Zingiberaceae, teda úzko súvisí napríklad s našou obľúbenou kurkumou či kardamómom. Je plný výživných a bioaktívnych látok, ktoré majú výrazný prínos pre naše telo a mozog. Využitie zázvoru s jemne štipľavou chuťou je skutočne všestranné a je to veľmi častá zložka receptov.
Jedinečná vôňa a chuť zázvoru pochádzajú z jeho prírodných olejov, z ktorých najdôležitejší je gingerol. Ten je hlavnou bioaktívnou zložkou zázvoru, ktorá zodpovedá za väčšinu svojich liečivých vlastností. Môže sa používať v čerstvom, sušenom, práškovom stave, ako olej alebo džús a niekedy sa pridáva aj do už spracovaných potravín a kozmetiky.
Na čo teda slúži? Používa sa na zlepšenie trávenia, boj proti chrípke či nachladnutiu, má silné protizápalové vlastnosti a môže pomôcť pri zvládaní bolesti.
Štúdie tiež ukazujú, že 1 alebo viac gramov zázvoru dokáže úspešne liečiť nevoľnosť. Patrí sem ranná nevoľnosť, nevoľnosť spôsobená chemoterapiou a morskou chorobou. Jedna štúdia súvisiaca s rizikom rakoviny hrubého čreva dokonca zistila, že 2 gramy extraktu zázvoru za deň znížili markery zápalu hrubého čreva rovnakým spôsobom ako aspirín. Nie je to obdivuhodné?
Škorica
Vianoce bez vône škorice? Ani náhodou! No čo tak ju zakomponovať do svojho jedálnička každý deň? Škorica obsahuje zlúčeninu nazývanú cinnamaldehyd, ktorá je zodpovedná za liečivé vlastnosti škorice. Je to organická zlúčenina, ktorá dáva škorici jej chuť a vôňu. Prirodzene sa vyskytuje v kôre škoricovníka cejlónskeho a ďalších druhoch škoricovníka, napríklad v gáfrovníku alebo škoricovníku čínskom.
Moderné výskumy a pozitívne správy potešia najmä cukrovkárov. Tam, kde je škorica skutočnou kráľovnou, je hladina cukru. Škorica môže znižovať hladinu cukru v krvi niekoľkými mechanizmami, vrátane spomaľovania odbúravania cukrov v zažívacom trakte a zlepšovania citlivosti na inzulín. Štúdie ukázali, že škorica môže znížiť hladinu cukru v krvi nalačno o 10 až 29% u diabetických pacientov, čo je významné množstvo. Okrem iného má škorica silnú antioxidačnú aktivitu, pomáha v boji proti zápalom a preukázalo sa, že znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi.
Účinná dávka je zvyčajne 0,5 až 2 čajové lyžičky škorice denne alebo 1 až 6 gramov.
Klinček
Pri vianočnej nálade ešte chvíľu ostaneme, a niečo si povieme o klinčekoch. Ako sme už naznačili, asi väčšina z nás ich spája so zimným obdobím, kedy sa čarovná vôňa šíri po celom dome. A to najmä z perníkov, medovníkov či vareného vína. Achh, dali by ste si? Ale teraz vážne! Sú oveľa viac ako len obyčajné vianočné korenie, pretože vynikajú svojimi blahodarnými účinkami na ľudské zdravie.
V minulosti ho ľudia bežne používajú pri tráviacich a črevných problémoch, ochoreniach dýchacích ciest a dokonca aj ako afrodiziakum. Moderná veda nám dovoľuje používať klinčeky pri cukrovke a prevencii rakoviny a uznala ich protiplesňové vlastnosti a úlohu pri orálnom zdraví.
Obsahujú totiž železo, vitamín C a omega-3 mastné kyseliny, čo je prospešné pre krvný obeh a srdce. Vďaka vitamínu C sú klinčeky jednou z najlepších potravín, ktoré môžeme jesť na podporu imunity. Klinčeky sú, okrem iného, účinné v boji proti vráskam, a preto tento benefit ocenia hlavne ženy. Rozhýbu lenivý metabolizmus, majú detoxikačné účinky a priaznivo pôsobia aj na kardiovaskulárny systém. Nehovoriac o tom, že klinčeky sú plné potrebnej vlákniny.
Všetky spomenuté výhody dosiahnete, ak budete jesť iba dva klinčeky denne. Skúste nájsť jeho využite aj počas roka.
Kurkuma
O kurkume ste si u nás mohli toho veľa prečítať, no ako si máme pomôcť, keď je tak skvelá? Navyše, opakovanie je matka múdrosti, nie?
Kurkuma je jedným z najúčinnejších doplnkov výživy, ktoré kedy existovali.
Obsahuje niekoľko zlúčenín s liečivými vlastnosťami, z ktorých najdôležitejšou je kurkumín. Táto mimoriadne aktívna zložka má významné prínosy nielen pre naše telo, ale aj mozog. Kurkumín je silný antioxidant, ktorý pomáha v boji proti oxidačnému poškodeniu a posilňuje vlastné antioxidačné enzýmy v tele. To je veľmi dôležité, pretože práve oxidačné poškodenie sa považuje za jeden z kľúčových mechanizmov starnutia a mnohých chorôb.
Kurkumín je tiež silne protizápalový, a to do tej miery, že sa zhoduje s účinnosťou niektorých protizápalových liekov. Chronický zápal prispieva k mnohým bežným chorobám a práve kurkumín môže potlačiť mnoho molekúl, o ktorých je známe, že zohrávajú pri zápaloch hlavnú úlohu.
Má priaznivé účinky na niekoľko faktorov, o ktorých je známe, že hrajú úlohu pri srdcových ochoreniach a vedie k niekoľkým zmenám na molekulárnej úrovni, ktoré môžu pomôcť predchádzať rakovine a možno ju dokonca liečiť.
O dávkovaní tejto vzácnej koreniny sme napísali samostaný článok, ktorý nájdete tu.
Rozmarín
Rozmarín je voňavá rastlina, ktorá vám môže pomôcť v mnohých aspektoch vášho života.
Účinná látka nachádzajúca sa v rozmaríne sa nazýva kyselina rozmarínová. Je dokázané, že táto látka potláča nepríjemné alergické reakcie a upchatie nosa. V štúdii s 29 jedincami sa preukázalo, že aj 50 aj 200 mg dávky kyseliny rozmarínovej potláča príznaky alergie. Je tak vhodný aj na zmiernenie symptómov artritídy, astmy, ekzému a iných zápalových ochorení.
To nie je všetko. Okrem zdravia zlepšuje aj váš vzhľad, najmä pokožku. Vysoký obsah antioxidantov pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú pokožku a vytvárajú nechcené vrásky. V neposlednom rade si vďaka konzumácií rozmarínu toho budete pamätať viac a zvýši sa tiež tok krvi do mozgu.
Mäta
Okrem toho, že vďaka nej máme svieži dych, má širokospektrálne použitie. Mäta prieporná má dlhú históriu použitia v ľudovom liečiteľstve a aromaterapii. Rovnako ako v prípade mnohých bylín je to olejová zložka, ktorá obsahuje látky zodpovedné za účinky na zdravie. Jednou z najúčinnejších látok v mäte je silica a 50% v nej predstavuje mentol, ktorý jej dodáva špecifickú arómu.
Využíva sa aj pri reumatických ochoreniach v podobe mastí a zábalov. Mnohé štúdie preukázali, že mäta pieporná môže zlepšiť zvládanie bolesti pri IBS (syndróm dráždivého čreva). Účinkuje tak, že uvoľňuje hladké svaly hrubého čreva, čo zmierňuje bolesť, ktorá sa vyskytuje pri pohybe čriev. Pomáha tiež znižovať nadúvanie brucha, čo je častý tráviaci príznak. Štúdie tiež dokazujú, že mäta pieporná v aromaterapii môže pomôcť v boji proti nevoľnosti a znižuje nevoľnosť po chirurgickom zákroku. Pri psychickom napätí sa odporúčajú aj mätové kúpele.
Senovka grécka
Senovka grécka je jedinečná bylina, ktorá sa tisíce rokov používa v čínskej medicíne na liečenie kožných ochorení a mnohých ďalších chorôb. Bežne sa používalia aj v Ayurvede, najmä na zvýšenie libida a mužskosti. V poslednej dobe sa toto korenie stalo bežným korením v domácnosti a nachádza sa vo výrobkoch, ako je mydlo a šampón. Čo sa týka kulinárstva, tak je to bežná prísada nájdená predovšetkým v indických jedlách.
Obsahuje rastlinný proteín, ktorý môže zlepšiť funkciu inzulínu. Mnoho štúdií a dostupných dôkazov ukázalo, že senovka grécka má priaznivý vplyv na zníženie hladiny cukru v krvi, podobne ako škorica, zvýšenie hladiny testosterónu a zvýšenie produkcie mlieka u dojčiacich matiek.
Môže tiež znížiť hladinu cholesterolu, znížiť zápal a pomôcť s reguláciou chuti do jedla, ale v týchto oblastiach je potrebný ešte ďalší výskum.
Šalvia
Šalvia, po anglicky “sage” je názov odvodený z latinského slova Salvere, čo znamená „zachrániť“. V stredoveku mala silnú povesť svojimi liečivými vlastnosťami a dokonca sa používala na prevenciu moru.
Najvýznamnejšou zložkou šalvie sú silice salviolom, thujon a cineol obsiahnuté v liste a vňati, ktoré majú protizápalové účinky. Medzi ďalšie účinné látky patria vitamín C, triesloviny a aminokyseliny.
Má dezinfekčné účinky, preto sa používa pri bolestiach hrdla a ústnej dutiny, ale to ani zďaleka nie je všetko. Súčasný výskum naznačuje, že šalvia zlepšuje mozgové funkcie a pamäť. Najmä u ľudí s Alzheimerovou chorobou a je dokázané, že extrakt zo šalvie spôsobuje významné zlepšenie mozgových funkcií. Ďalej pomáha zbaviť sa hlienu, pomáha proti nočnému poteniu, prečisťuje krv, pôsobí priaznivo pri ochorení pečene či zatočí aj s nepríjemným zápachom z úst.
Aby ste sa mohli tešiť z liečivých účinkov šalvie lekárskej, dbajte na jej vhodné dávkovanie. Ak to totiž preženiete, hrozia vám kŕče. Preto by sa šalvia lekárska nemala užívať dlhodobo. Doprajte si ju v podobe nálevu, no nie viac ako dve šálky denne.
Bazalka
Bazalka posvätná, po anglicky “Holy Basil”, sa v Indii naozaj považuje za posvätnú bylinu.
Pokiaľ ide jej zdravotné benefity, je niekoľko, o ktorých by ste mali vedieť. Najprv si však povedzme niečo všeobecné: bazalka posvätná nie je rovnaká ako bazalka, ktorú pravdepodobne už máte vo svojej špajzi. Sú to dve rôzne rastliny a dokonca aj v rámci ich rodiny existujú rôzne druhy. Zatiaľ čo obidve rastliny sú členmi rodiny mäty, bazalkové rastliny sú sýto zelené a majú mierne korenistú chuť. Ale bazalka posvätná je mierne sladká. Niektoré rastliny bazalky posvätnej sú čierne a červené, iné rastliny sú čierne a zelené. Teraz, keď viete, čo to je, poďme sa dostať k tomu, aké výhody poskytuje nášmu telu.
Jedna malá štúdia zistila, že môže posilniť funkciu imunitného systému zvýšením určitých imunitných buniek v krvi. Je tiež spojená so zníženou hladinou cukru v krvi, ako aj s liečením úzkosti a depresie. Pomáha normalizovať reakciu na stres v tele, takže v priebehu času sa cítite stabilnejšie a pokojnejšie. Čo sa týka zníženej hladiny cukru, niekto má tendenciu mať nízku hladinu cukru, a preto je potrebné si toho uvedomiť. Mohla by spôsobiť až príliš nízku hladinu cukru v krvi.
Tieto dva benefity spolu veľmi úzko súvisia. Keď sú hladiny cukru v krvi stabilné, vaša nálada má tendenciu byť tiež vysoká. A keď je vaša nálada stabilná, je ľahšie zvládať stres.
Ďalej napomáha bojovať proti infekciám, má antioxidačné vlastnosti, môže zvýšiť kognitívne funkcie a výhodou je tiež, že je antibakteriálna a protiplesňová.
Ako ju využiť? Bazalku posvätnú si naozaj dobre vychutnáte v podobe čaju, ale môžete ju konzumovať aj ako kapsulu, ktorá bude o niečo silnejšia ako čaj. Podobne ako mnoho adaptogénov, aj bazalka posvätná funguje najlepšie, ak sa konzumuje pravidelne v priebehu času. Či už sa rozhodnete pre čaj alebo kapsulu, zamerajte sa na dávku okolo 300 miligramov.
! POZOR: Zatiaľ čo táto bylinka je vo všeobecnosti bezpečná a nemá žiadne vedľajšie účinky, ženy, ktoré sú tehotné alebo sa snažia otehotnieť, by ju nemali užívať. Môže ovplyvniť hladinu testosterónu spôsobom, ktorý plodnosti nesprospieva.
Kajenské korenie
Kajenské korenie je druh chilli papričky, ktorý sa používa na prípravu korenených jedál. To, prečo je Kajenské korenie také zaujímavé, spočíva v jeho účinkoch na ľudský organizmus.
Pod pojmom Kajenské alebo Cayenské korenie sa myslí korenie zo špeciálnej Čili papričky Capsicum Frutescens. Účinná látka v nej sa nazýva kapsaicín, o ktorom sa v mnohých štúdiách preukázalo, že znižuje chuť do jedla a zvyšuje spaľovanie tukov. Z tohto dôvodu je bežnou súčasťou mnohých komerčných doplnkov na chudnutie. Jedna štúdia zistila, že pridanie 1 gramu červenej papriky k jedlám znížilo chuť do jedla a zvýšilo spaľovanie tukov u ľudí, ktorí korenie pravidelne nekonzumovali.
Kajenské korenie je skvelé na posilnenie zdravia žalúdka aj črevného traktu. Pomáha pri bolestiach hlavy, migrénach, chráni pred infekciami a posilňuje imunitu. Môže mať dokonca protirakovinové vlastnosti, a teda bojuje proti určitým formám rakoviny, vrátane rakoviny pľúc, pečene a prostaty. Zlepšenie krvného obehu, zlepšenie stavu ciev a aj prečistenie ciev, to sú ďalšie pozitívne účinky Kajenského korenia na ľudské telo.
Ak budete užívať surové Cayenské korenie, nech to nie je určite viac, než pol čajovej lyžičky za deň. To vám bude bohate stačiť.
Záver
Bylinky a koreniny robia jedlo chutnejšie, ale hlavne podporujú naše zdravie. Bez korenia, tak ako bez soli, by boli naše jedlá fádne a obyčajné, no navyše všetci vieme, že rastliny a bylinky majú zázračnú moc a často pomôžu viac ako lieky. Sú natoľko účinné, že dokážu uzdravia telo aj dušu.
Všetky bylinky a koreniny bojujú proti zápalu a redukujú poškodenie buniek nášho tela, pretože každá z nich je bohatá na fytochemikálie. To sú veľmi zdravé chémie obsiahnuté v rastlinách, ktoré fungujú ako antioxidanty, chránia pred ochoreniami, ako je ateroskleróza, cirhóza pečene, cukrovka, artritída, rakovina, obnovujú základné živiny a bunky a mnoho ďalšieho.
Zamysleli ste sa aj nad tým, že bylinky dokážu byť tak chutné, že nemáme potrebu si pridávať tie menej zdravé prísady ako je cukor, soľ alebo pridaný tuk? Áno, je to tak.
Ak vás táto téma zaujíma, pozývame vás pripraviť si zopár chutných receptov, kde okrem našej kurkumy môžete použiť aj ďalšie spomenuté korenia a bylinky. ?
Diskuse