Chýbajúci vitamín K2 – všetko čo potrebuješ vedieť
Väčšina ľudí nikdy nepočula o vitamíne K2, aaa… pravdepodobne ani ty nie. Tento vitamín je na Slovensku zriedkavý a nedostáva sa mu toľko pozornosti ako C-čku.
Možno že tak ako pred 10-timi rokmi prišiel boom so slnečným vitamínom D3, takisto si teraz K2-ka zaslúži tvoju pozornosť. Je to silná živina a zohráva pomerne dôležitú úlohu v mnohých aspektoch tvojho zdravia.
Tiež môže byť vitamín K2 jedným s chýbajúco – esenciálnych článkov v našej životospráve ktorý môže pôsobiť preventívne proti niektorým ochoreniam.
Nie som žiaden zástanca vedcov z Harvardu, ale v tomto prípade s nimi súhlasím a potvrdzujú to aj mnohí poprední doktori, ktorí sa špecializujú v obore životosprávy a alternatívnej medicíny. Ak si o K2 chytil nejaké iba skreslené informácie, tak tento článok ti dá pár objektívnych dôvodov prečo by si ho mal do svojej stravy možno zahrnúť aj ty.
Začnime vitamínom K všeobecne
Vitamín K bol objavený v roku 1929 ako základná živina pre zrážanie krvi.
Prvý objav bol zaznamenaný v nemeckom vedeckom časopise, kde sa nazýval “Koagulationsvitamin” – odkiaľ pochádza to “K”.
Zistil to aj zubár Weston Price, ktorý zažal skúmať začiatkom 20. storočia vzťah medzi stravou a chorobou v rôznych populáciách.
Zistil, že neindustriálna výživa bola vysoká v akejsi neidentifikovanej živine, ktorá podľa všetkého poskytovala ochranu pred zubným kazom a chronickým ochorením.
Pomenoval to ako “aktivátor X“, o ktorom sa dnes predpokladá, že to bol práve vitamín K2.
Existujú dve hlavné formy vitamínu K:
- Vitamín K1 (fylochinón): nachádza sa v listovej zelenine.
- Vitamín K2 (menachinón): nachádza sa v mliečnych výrobkoch a fermentovaných potravinách.
Vitamín K2 sa dá ďalej rozdeliť na niekoľko rôznych podtypov, z ktorých najdôležitejšie sú
MK-4 a MK-7 . Väčšinou som v slovenských lekárňach našiel tip MK-4, ktorý je menej účinný.
Aký je teda rozdiel medzi vitamínmi K1 a K2
Vitamín K aktivuje proteíny, ktoré zohrávajú úlohu pri zrážaní krvi, metabolizme vápnika a srdcovom zdraví.
Jednou z jeho najdôležitejších funkcií je regulácia ukladania vápnika. Inými slovami, podporuje silu kostí tam kde treba a zabraňuje aby sa vápnik dostal tam kde nemá – teda do ciev a obličiek.
Niektorí vedci tvrdia, že úlohy vitamínov K1 a K2 sú úplne odlišné a mnohí majú pocit, že by sa mali klasifikovať ako úplne samostatné živiny.
Táto idea je podporená štúdiou na zvieratách, ktorá dokazuje, že vitamín K2 (MK-4) znižuje kalcifikáciu krvných ciev, zatiaľ čo vitamín K1 nie.
Kontrolované štúdie u ľudí tiež sledujú, že doplnky vitamínu K2 vo všeobecnosti zlepšujú zdravie kostí a srdca, zatiaľ čo vitamín K1 nemá žiadne významné prínosy.
Vitamín K teda zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvi, srdcovom a kostnom zdraví.
K-áčko ti môže pomôcť zabrániť srdcovému ochoreniu.
Zhromažďovanie vápnika v tepnách okolo srdca je obrovským rizikovým faktorom srdcového ochorenia. Preto všetko, čo môže znížiť toto hromadenie , môže pomôcť predchádzať srdcovým chorobám.
Predpokladá sa teda, že vitamín K pomáha zabrániť ukladaniu vápnika do tepien kde vôbec nepatrí.
V jednej štúdii, ktorá trvala 10 rokov, ľudia s najvyšším príjmom vitamínu K2 mali o 52% menšiu pravdepodobnosť rozvoja kalcifikácie tepien a mali o 57% nižšie riziko úmrtia na srdcové ochorenia.
Ďalšia štúdia u 16 057 žien zistila, že účastníci s najvyšším príjmom vitamínu K2 mali oveľa nižšie riziko srdcových ochorení – riziko srdcových ochorení sa znížilo v rozmedzí od 9-45%.
Na druhej strane vitamín K1 v žiadnom z týchto štúdií nemal žiadny vplyv. Ak si teda doteraz v lekárni kupoval K1 je časť prejsť na oveľa účinnejšiu K2.
Niekoľko kontrolovaných štúdií, ktoré skúmali vitamín K1, tiež potvrdilo jeho neúčinnosť.
Určite sú ešte potrebné dlhodobé kontrolované štúdie na vitamín K2 v súvislosti so srdcovými chorobami.
No napriek tomu existujú vysoko hodnoverné biologické dáta ktoré predpokladajú jeho silné účinky a pozitívne súvislosti so zdravím srdca.
K2 a zdravie kostí, zníženie riziko vzniku osteoporózy
Ak ešte nemáš 50 tak toto pokojne preskoč.
Osteoporóza – Prevažuje predovšetkým u starších žien a rapídne zvyšuje riziko zlomenín.
Ako som už spomenul, vitamín K2 zohráva kľúčovú úlohu v metabolizme vápnika – čo to minerál „number 1“ v kostiach a zuboch.
Vitamín K2 aktivuje vápnikové väzby dvoch bielkovín, ktoré pomáhajú budovať a udržiavať kosti.
Je celkom pozoruhodné, že z kontrolovaných štúdií existujú aj jasné dôkazy o tom, že K2 môže blahodarne ozdraviť kosti.
V trojročnej štúdii u 244 žien po 50-tke sa zistilo, že tie, ktoré užívali doplnky vitamínu K2, mali oveľa pomalšie zníženie kostnej hustoty .
Ďalšie zo štúdií zistili, že vitamín K2 znížil zlomeniny chrbtice o 60%, zlomeniny bedier o 77% a všetky ostatné zlomeniny o 81%.
V súlade s týmito zisteniami sa doplnky vitamínu K oficiálne odporúčajú na prevenciu a liečbu osteoporózy.
Niektorí vedci však nie sú 100% presvedčení. Teda aj ty pozorne čítaj, no veda je veda a realita je realita.
Vo vede sa jednoducho niektoré veci nedajú urýchliť a častokrát štúdie trvajú viac ako 20 rokov aby potvrdili to čo ostatní už intuitívne vedia.
K2 môže zlepšiť zdravie zubov
Výskumníci špekulovali, že vitamín K2 môže ovplyvniť tiež zdravie zubov.Avšak žiadna štúdia na ľuďoch to priamo nevyskúšala.
Na základe štúdií na zvieratách, vitamín K2 zohráva svoju úlohu aj v metabolizme kostí, je teda možné predpokladať, že táto živina má vplyv aj na zubné zdravie.
Jedným z hlavných regulačných proteínov v zubnom zdraví je aktivovaný práve vitamínom K2.
K2 spúšťa mechanizmus, ktorý stimuluje rast nového dentínu, čo je vlastne kalcifikované tkanivo pod sklovinou zubov.
Tiež sa K2 odporúča brať s vitamínmi A a D ktoré spolu vytvárajú synergiu. Všetky sú rozpustné v tukoch. Takže ak si na low-fat diéte a berieš tieto doplnky, väčšina sa ti nevstrebe.
Môže pomôcť bojovať proti rakovine
Ak nemáš ešte 50, tak toto pokojne preskoč tiež – píšem len aby sme to mali pekne pokope a poporiadku.
Rakovina je už dnes bohužiaľ bežnou príčinou smrti.
Napriek tomu, že moderná medicína našla veľa spôsobov liečby, nové prípady rakoviny sú stále na vzostupe.
Z tohto dôvodu je dôležité nájsť účinné stratégie prevencie.
Bolo vykonaných niekoľko štúdií s vitamínom K2 a s niektorými druhmi rakoviny.
Dve klinické štúdie naznačujú, že vitamín K2 znižuje recidívu rakoviny pečene a zvyšuje dobu prežitia.
Jedna štúdia u 11 000 mužov zistila, že vysoký príjem vitamínu K2 bol spojený s 63% nižším rizikom pokročilej rakoviny prostaty, zatiaľ čo vitamín K1 nemal žiadny účinok.
Ako prijať vitamín K2 zo stravy VS. Doplnky
Niekoľko bežne v supermarkete dostupných potravín je bohatým zdrojom vitamínu K1, ale menej častý je zdroj vitamín K2.
Tvoje telo môže čiastočne previesť vitamín K1 na K2. Je to užitočné, pretože množstvo vitamínu K1 v typickej strave je 10 krát vyššie ako množstvo vitamínu K2.
Súčasné dôkazy však naznačujú, že proces prevodu je neúčinný. V dôsledku toho môžeš ťažiť oveľa viac z konzumácie vitamínu K2 NAPRIAMO.
Vitamín K2 je tiež produkovaný črevnými baktériami v hrubom čreve. Ak si v minulosti brával často antibiotiká – Tak sú hladiny tvojho vitamínu K2 pravdepodobne nedostatočné.
Priemerný príjem tohto dôležitého nutrientu je v modernej strave fatálne nízky.
Vitamín K2 nájdeš hlavne v určitých živočíšnych a fermentovaných potravinách, ktoré väčšina ľudí moc nemusí.
Skvelé živočíšne zdroje zahŕňajú mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku z kráv pasúcich sa na tráve, vaječné žĺtky, pečeň a orgánové mäsá.
Vitamín K je rozpustný v tukoch, čo znamená, že nízkotučné živočíšne produkty ich neobsahujú veľa.
Živočíšne potraviny obsahujú podtyp MK-4, kým fermentované potraviny ako kapusta, natto a polievka miso viac dlhších podtypov, MK-5 až MK-14.
Ak tieto potraviny pravidelne nekonzumuješ, čo asi nie, užívanie doplnkov je vhodnou alternatívou. Výborný doplnok vitamínu K2, som našiel na stránke moderného pračloveka, ktorý predáva iba tie najkvalitnejšie, najčistejšie a najvstrebatelnejšie doplnky. Ma tú lepšiu formu MK7, ktorá nie je až tak často na Slovensku dostupná.
Účinky vitamínu K2 sú ešte zosilnené v kombinácii s vitamínom D3, keďže sa tieto dva vitamíny dopĺňajú. Odporúčam ich brať spolu v období od novembra do marca kedy je vitamín D3 – slnečný vitamín nedostupný. Cez leto v pohode stačí samotná K2-ka.
Slovo na záver
Vitamín K je skupina živín, ktoré sú rozdelené na vitamíny K1 a K2.
Vitamín K1 sa podieľa pri zrážaní krvi a vitamín K2 pri zdraví kostí a srdca. Je však stále potrebných viac štúdií o detailnych úlohách podtypov vitamínu K.
Niektorí vedci sú však presvedčení, že doplnky vitamínu K2 by mali pravidelne užívať ľudia, ktorým hrozí srdcové ochorenie. Iní poukazujú na to, že je potrebné vykonať viac štúdií.
Je však jasné, že vitamín K zohráva dôležitú úlohu v telesnej funkcii.
Ak si chceš udržať svoje zdravie pevné, určite sa uisti, že prijímaš adekvátne množstvo vitamínov K1 a K2 prostredníctvom stravy alebo doplnku.
Diskuse