Ghee alebo maslo – ktoré je zdravšie ?

Aké sú vlastne rozdiely medzi ghee a klasickým maslom ?  S ktorým sa lepšie varí ?   A prečo je ghee mojou obľúbenou super potravinou ? O tomto bude tento blog.

 

Keď pripravujete obed alebo dezert, niektoré recepty môžu vyžadovať maslo. Maslo dodáva určitým pokrmom príchuť a dá sa použiť ako náhrada oleja. Kvalitné maslo je skvelým zdrojom vitamínov,  minerálov, CLA, omega 3 mastných kyselín a je to zdroj energie ktorý je najpodobnejší prvému nápoju ktorý sme kedy konzumovali – materské mlieko.

 

Ghee však môže byť ešte lepšou alternatívou v závislosti od vašich stravovacích potrieb a ak máte intolerancie.

 

Ghee je druh vyčisteného masla, ktoré sa vyrába zo zahrievania klasického masla a umožňuje oddeliť tekutiny a mlieko od tuku. Mlieko karamelizuje a stáva sa pevnou látkou a zvyšný tuk je ghí.

 

Tákto „vyčistené“ maslo sa používa v Indii po tisíce rokov. Ghíčko má namiesto masla niekoľko super výhod.

 

Rozdiely medzi ghee a maslom

Pochopenie rozdielov medzi ghí a maslom vám môže pomôcť určiť, ktoré chcete použiť pri varení.

 

Ghee má v porovnaní s maslom vyšší bod varu, takže sa neprepáli tak rýchlo. To je ideálne na vyprážanie potravín ale aj na volské oká alebo palacinky. Len pre správnosť maslo sa prepaľuje pri teplote viac ako 177 ° C. Ghee to vydrží až do 252 ° C.

 

Ghee tiež v porovnaní s inými olejmi pri zahrianí produkuje menej toxínu zvaného akrylamid. To ste netušili že ?

 

Akrylamid je chemická zlúčenina, ktorá sa uvoľňuje pri príprave škrobových potravín(chlieb, pečio, pizza, hranolky) pri vysokých teplotách. Bolo dokázané že táto chemikália spôsobuje riziko rakoviny u laboratórnych zvierat, nie je však jasné, či to isté platí aj pre ľudí.  Ale asi je to výkričník, že ?

Ghee

V príprave ghee sa oddeľuje mlieko od tuku, takže táto náhrada masla neobsahuje laktózu, takže je lepšia ak máte alergie alebo citlivosť na mliečne výrobky.

 

Pri výbere medzi ghí a maslom je tiež dôležité si všimnúť rôzne výživové profily každého z nich.

 

Ghee má o niečo vyššiu koncentráciu tuku ako maslo a tiež viac kalórií. Jedna PL lyžica ghí má asi 120 kalórií zatiaľ čo jedna PL masla má asi 102 kalórií. Rozdiely v obsahu tuku sa líšia v závislosti od výrobcu potravín, ale zvyčajne má ghee o niečo viac.

 

Tu je podrobnejší rozpis:

 

Druh tuku na 1PL Ghee  v porovnaní s Maslom

 

Nasýtené tuky

  • Ghee 10 g maslo 7 g

Mono nenasýtené tuky

  • Ghee 3,5 g  maslo 3 g

Poly nenasýtené tuky

  • Ghee 0,5 g maslo 0,4 g

 

Rozdiely v tukoch a kalóriách medzi ghí a maslom sú teda zanedbateľné. Aj keď si sledujete príjem tukov a kalórií.

 

Takže tak…

Kým ghí a maslo majú podobnosti, líšia sa niekoľkými spôsobmi, vrátane bodu varu, obsahu laktózy a koncentrácie tuku.

 

Minikurz o tukoch, Ktoré sú pre vás zdravé?

 

Do zdravej výživy by mali byť zahrnuté rôzne druhy tukov. Mononenasýtené tuky a polynenasýtené tuky pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cholesterolu a poskytujú ochranu pred srdcovými chorobami. Tieto esenciálne mastné kyseliny pochádzajú z olív, orechov, semien a rýb.

 

Nasýtené tuky by mali byť tiež súčasťou zdravej výživy. Sú známe ako tuhé tuky, pretože pri izbovej teplote ostávajú tuhé. Nasýtené tuky zahŕňajú živočíšne produkty, ako je bravčové, kuracie a hovädzie mäso. Tieto tuky môžu mierne zvýšiť hladiny cholesterolu, čo nemusí byť zlé. Ale keďže nie som odborníkom nechám to na vaše uváženie. Ale osobne som zástanca jednoduchej a kvalitnej stravy do ktorej patria kvalitné vajcia, slanina a tučné mäsá.

 

Tukový metabolizmus

 

Telo odbúrava tuk a využíva ho na energiu a ďalšie procesy. Nenasýtené tuky môžu znižovať triglyceridy a cholesterol, a preto sú zdravšie ako nasýtené tuky. Príliš veľa nasýteného tuku v krvi zvyšuje cholesterol a spôsobuje tvorbu plakov v krvných cievach. V dôsledku toho je pre krv a kyslík ťažšie cestovať cez telo.

 

Aj keď sú nenasýtené tuky zdravšie, mali by sa konzumovať s mierou. Príliš veľa celkového tuku – či už dobrého alebo zlého – môže zvýšiť hladinu cholesterolu a riziko srdcových chorôb a mozgovej príhody.

 

Nenasýtené tuky sú zdravšie ako nasýtené tuky, ale obe by sa mali začleniť do zdravej výživy. Konzumujte každý podľa svojich diétnych preferencií.

Ghee

Ako variť s ghí

Existuje niekoľko spôsobov, ako používať ghee pri varení. Kvôli vyššiemu bodu prepálenia ho používajte pri vyprážaní. Kvalitné ghee má mať orechovú príchuť, ktorá vytvára arómu a dodáva jedlám top – jedinečnú chuť.

 

Ghee môžete tiež vyskúšať a naliať na zemiaky alebo pokvapkať na dusenú zeleninu. Tiež je super natreté na toast alebo sušienky.

 

Je „klasické“ maslo pre vás zlé?

Maslo má zlú historickú propagandu, ale nie je to zlé ak sa konzumujete s mierou. Osobne si rád dávam maslo aj do kávy. Aj bulletproof coffee (nepriestrelná káva) je podložená na myšlienke že tuky sú zdravé, najmä tie v masle. Ghee má tiež terapeutické účinky na žalúdočné steny.

 

Určite je oveľa zdravšie ako margarín. Nemá trans tuky, čo sú hydrogenované oleje nachádzajúce sa v rôznych druhoch potravín, ako sú napríklad komerčné sušienky, koláče a čipsy. Trans-tuky sú spojené s vyšším rizikom diabetu 2. typu, upchatých artérií a srdcových chorôb.

 

No poctivé maslo je super potravina a môže vylepšiť chuť každého jedla. Moja odporúčaná denná dávka je 6 lyžičiek.

 

Ghee, ghee….Čo dodať na záver ?

Ak sa pozeráte iba na príjem kalórií a tukov, nezáleží na tom, či si vyberiete ghee alebo maslo. Ich výživové profily sú takmer rovnaké.

 

Odstránenie mlieka z ghí však prináša ďalšie výhody, a to odbúranie laktózy a možnosť praženia pri vyšších teplotách.

 

Ak ste citlivý na laktózu alebo varíte pri vysokých teplotách, ghee je lepšou voľbou. Je k dispozícii v obchodoch s potravinami, obchodoch so zdravou výživou, na ekologických farmách a v online svete.

 

Alebo si môžete vytvoriť svoje vlastné! Jednoducho rozpustite maslo na panvici na miernom ohni, kým sa neoddelí v troch vrstvách.