Oxidatívny stres je nerovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi vo vašom tele.
Voľné radikály sú molekuly obsahujúce kyslík s nerovnomerným počtom elektrónov. No a nerovnomerné číslo im umožňuje celkom ľahko reagovať s inými molekulami. Voľné radikály môžu vo vašom tele spôsobiť veľké chemické reakcie, pretože ľahko reagujú s inými molekulami.
Tieto reakcie sa nazývajú oxidácia. No a podľa toho akú máte životosprávu reakcie môžu byť prospešné alebo škodlivé.
Naopak, často spomínané antioxidanty sú molekuly, ktoré môžu elektrón darovať voľnému radikálu bez toho, aby sa stali nestabilnými. Voľný radikál sa stabilizuje a stáva sa menej reaktívnym.
Ešte pred tým ako som začal písať tento blog, som mal za sebou životnú premenu zo 105kg na 85kg pri výške 185. Tu som spomenul aj môj príbeh.
Po čítaní rôznych štúdií a zaujímavostí som si začal spájať súvislosti a čoraz viac a viac rešpektovaných odborníkov sa spájalo v názore, že skryté zápaly v tele sú number 1 dôvod prečo ľudia priberajú a pribratí ostanú.
V tomto článku som sa snažil zrozumiteľne napísať čo to tento skrytý stres je a ako s ním zatočiť.
Aký je dopad oxidatívného stresu na organizmus ?
Oxidácia je normálny a nevyhnutný proces, ktorý vo vašom tele prebieha. Oxidatívny stres sa naopak vyskytuje, keď existuje rovnováha medzi aktivitou voľných radikálov a antioxidačnou aktivitou. Pri správnom fungovaní môžu voľné radikály pomôcť zahnať patogény – nepriateľské látky ktoré vedú k infekciám.
Ak je prítomných viac voľných radikálov, ako je možné udržiavať v rovnováhe pomocou antioxidantov, môžu tieto radikály začať poškodzovať tukové tkanivo, DNA a bielkoviny vo vašom tele.
Bielkoviny, tuky a DNA tvoria veľkú časť vášho tela, takže poškodenie môže v priebehu času viesť k veľkému počtu chorôb, ako je napríklad cukrovka, ateroskleróza,
zápalové stavy, vysoký krvný tlak, ochorenie srdca, neurodegeneratívne choroby, ako sú Parkinsonova a Alzheimerova choroba, rakovina no a v konečnom dôsledku oxidatívny stres urýchľuje starnutie.
Oxidatívny stres a rôzne rizikové faktory ?
Každý vo svojom tele prirodzene vytvára voľné radikály prostredníctvom procesov, ako cvičenie alebo zápaly. To je normálne a súčasť komplexného systému tela, ktorým si udržiava rovnováhu.
Môžete byť tiež vystavení voľným radikálom v životnom prostredí. Niektoré zdroje zahŕňajú:
- ozón
- pesticídy a čistiace prostriedky
- cigaretový dym
- žiarenie
- znečistenie
- K produkcii voľných radikálov môže tiež prispieť strava s vysokým obsahom cukru a alkoholu.
Prevencia proti oxidatívnemu stresu
Je nemožné úplne sa vyhnúť voľným radikálom a oxidatívnemu stresu. Existujú však veci, ktoré môžete urobiť, aby ste minimalizovali jeho účinky. Hlavná vec, ktorú môžete urobiť, je zvýšiť hladinu antioxidantov a tým znížiť tvorbu voľných radikálov.
Ak vás najskôr napadlo jedenia ovocia a zeleniny, tak máte sčasti pravdu, no telo si dokáže vyrobiť ešte ovela silnejší antioxidant samo – ten sa volá glutatión. Glutatión v tele zohráva rolu aj veliteľa exogénnych antioxidantov ktoré pochádzajú zo zeleniny a ovocia. Teda chceme zachovať rovnováhu aj v tomto. Super článok v anglickom jazyku si o glutatióne môžete prečítať tu.
Nepriama úmera – zvýšením antioxidantov znížite voľné radikály
A toto je jeden z dôvodov prečo vznikol tento web.
Na Slovensku mi chýbali články a produkty ktoré sú prírodné, chutné a dlhodobo udržateľné.
Preto názov prírodné elixíry. Spomeniem len naše bioaktívne kurkuma latte ktoré v jednej dávke poskytne dennú porciu vysoko vstrebateľných antioxidantov.
Skvelý spôsob ako doplniť antioxidanty je tiež pravidelným jedením ovocia a zeleniny, no s týmito to niekedy môže byť aj kontraproduktívne keďže dnešné super marketové ovocie obsahuje aj veľa pesticídov a herbicídov.
Pre príklad: najvyššie hladiny antioxidantov majú:
- čerešne
- citrusové ovocie
- slivky
- tmavá listová zelenina
- brokolica
- mrkva
- paradajky
- olivy
Dalšie skvelé zdroje antioxidantov v potrave sú:
- ryby a orechy
- vitamín E.
- vitamín C
- zelený čaj
- Cibuľa
- cesnak
- cejlónska škorica
- kakao
Ďalšie veci, ktoré vám pomôžu znížiť oxidatívny stres:
- Pravidelne cvičte – predlžíte si tým život a zlepšite jeho kvalite.
- Nefajčite. Vyvarujte sa aj vystaveniu pasívnemu dymu.
- S chemikáliami buďte opatrní. Napríklad pri čistení vašej domácnosti.
- Používajte opaľovací krém – zabraňuje poškodeniu pokožky ultrafialovým svetlom.
- Znížte príjem alkoholu – toto je asi logické…
- Doprajte si kvalitný spánok. Dostatok spánku je veľmi dôležitý pre udržanie rovnováhy vo všetkých vašich telesných systémoch. Spánok má vplyv na funkciu mozgu, produkciu hormónov.
- Vyhnite sa prejedaniu. Štúdie ukázali, že prejedanie udržuje vaše telo v oxidatívnom stresu častejšie, ako keď jete v primerane vzdialených intervaloch, a jete malé alebo stredné dávky.
Slovko na záver
Zatiaľ čo voľné radikály a antioxidanty sú súčasťou prirodzeného a zdravého fungovania vášho tela, k oxidatívnemu stresu dochádza, keď sú voľné radikály a antioxidanty mimo rovnováhy.
Oxidatívny stres môže spôsobiť poškodenie mnohých vašich tkanív, čo môže v priebehu času viesť k množstvu chorôb.
Aj keď sa nemôžete úplne vyhnúť vystaveniu voľným radikálom, môžete si zvoliť spôsob životného štýlu, pokiaľ ide o stravu, cvičenie a prostredie, ktoré pomôžu udržať telo v rovnováhe a predchádzať škodám a chorobám.
Diskuse