Pravé kakao a ako ho spoznať

Určite si sa v obchode stretol/la s rôzne označenými druhmi kakaa –  kakao na pečenie, holandské kakao, prírodné kakao… Tušíš ale, ako ich rozoznať?

V jednoduchosti môžeme kakao zo supermarketov rozdeliť na nealkalizované (surové) a alkalizované (upravené). Je medzi nimi poznať aj istý chuťový rozdiel, takže pozor na to, s čím pečieš.

Čo je to kakao?

Kakao sa vyrába z kakaových bôbov, ktoré najskôr prešli procesom fermentácie. Niekoľko dní sa nechajú odpočívať, aby sa mikróby prejedli šupkou až k bôbu. Práve fermentáciou získava čokoláda a kakao svoju jedinečnú vôňu. Fermentované bôby sa následne usušia, opražia (alebo aj nie) a nakoniec sa rozdrvia na jemný kakaový prášok.

Kakao z neopražených bôbov sa považuje za „pravé“ surové kakao. Je zdravšie ako obyčajné kakao na pečenie, ale pre svoju horkastú chuť sa viac ako do koláča hodí na prípravu smoothies. Surové kakao je rozhodne chuť, na ktorú si treba zvyknúť, ale chutí stále výborne.

Je základnou ingredienciou pri výrobe čokolády, či už horkej alebo mliečnej… No kým čokoláda obsahuje tuky (zdravé a niekedy aj nezdravé) a pridaný cukor, kakaový prášok nám ponúka tie isté benefity ako čokoláda, ale bez pridaného zla. Kakaový prášok nebol drasticky upravovaný, bol iba zbavený väčšiny svojho tuku – kakaového masla.

Zaujímavosťou je, že biela čokoláda neobsahuje žiaden kakaový prášok! Je totiž vyrobená len z kakaového masla a cukru, ale bez akejkoľvek štipky kakaa.

Kakao

Sú všetky druhy kakaa rovné?

Nie. Vo väčšine supermarketov sa, bohužiaľ, stretávame s kakaom, ktoré je plné rôznych prímesí a je chemicky upravované.

Pravé „surové“ kakao je neakalizované, a to by malo byť uvedené aj na obale. Alkalizácia je proces, pri ktorom sa pôsobením uhličitanu draselného z kakaa vytráca jeho prirodzená kyslosť. Zároveň znižuje kvalitu živín, predlžuje životnosť kakaa a mení jeho farbu. Keby boli pred vami na stole dve kôpky kakaa – tmavšie a svetlejšie, siahnite po tom svetlejšom.

Alkalizované kakao sa používa najmä na pečenie a v cukrárenskom priemysle. Má sýtejšiu a tmavšiu farbu ako surové kakao preto polevám a koláčom okrem chuti dodáva aj krásnu plnú farbu. Nemá ale z ďaleka také silné účinky na organizmus, ako má pravé kakao.

Asi najznámejší druh alkalizovaného kakaa je holandské kakao. S tým sa stretol asi naozaj každý. Môže sa líšiť podľa stupňu alkalizácie, čo ovplyvňuje jeho farbu a chuť. Niektoré sú tmavšie a horkejšie, iné sú červenšie a sladšie…

 pravá čokoláda

Ako si správne vybrať?

Ak si si ešte nezvykol/la kontrolovať v obchode zloženia potravín, mal/a by si s tým čo najskôr začať. Pri kúpe kakaa je dôležité na obale skontrolovať obsah tuku. Kakao by malo obsahovať minimálne 15 % tuku. Najčastejšie sa obsah tuku pohybuje medzi 15 – 22 %, pričom čím väčšie percento tuku, tým má kakao plnšiu chuť a väčšiu nutričnú hodnotu.

O prítomnosti tuku sa môžeš presvedčiť aj na dotyk. Kakao by sa medzi prstami malo len tak sypať, nie hrudkavieť. Na prstoch by malo zanechať jemný  tmavý povlak. Doma môžeme kakao ochutnať – malo by mať sýtu horkú chuť a plnú svetlohnedú farbu.

Nealkalizované kakao býva obyčajne drahšie ako alkalizované, čo veľa ľudí odradí od jeho kúpy. Treba si ale uvedomiť, že jeho spotreba nie je zďaleka taká vysoká, ako spotreba alkalizovaného kakaa, s ktorým doma pečiete.

Pokiaľ sa chystáš zakomponovať surové kakao do svojej stravy, pamätaj, že jeho životnosť nie je tak dlhá ako životnosť kakaa na pečenie. Preto je najlepšie kupovať surové kakao po malých množstvách v bezobalových obchodoch.

Ako kakao prospieva ľudskému telu? 

Kvalitné kakao zvyšuje hladinu antioxidantov v tele, znižuje cholesterol a dokonca zabraňuje zubnému kazu. Bohatý obsah flavonoidov a aminokyselín, ktorý sa nachádza v kakau a v čokoláde, pomáha chrániť nervy pred poškodením – čiže áno, čokoládka na nervy naozaj zaberá! Okrem nervov sa stará aj o tvoj imunitný systém, má protizápalové účinky a môže slúžiť na prevenciu proti rakovine. Pravé kakao tiež pomáha znižovať šancu na obezitu a tukovú chorobu pečene.

Kakao

Pravé kakao: Záver

Nieže si teraz otvoríš veľkú Milku a povieš si „veď je to zdravé“. Áno, čokoláda má na telo blahodarné účinky, ale iba horká – minimálne 70 %. Mliečna čokoláda, hoci chutí super, obsahuje aj množstvo pridaného cukru a často aj rastlinné tuky. Skús si pred najbližším nákupom čokolády prečítať zloženie a presvedčiť sa na vlastné oči. 

Ak si sa v tomto článku dozvedel/a niečo nové, možno ťa niečo z našich blogov zaujme viac. Odporuč takéto dobré rady aj rodine a priateľom. Pomôžeš im sa rozumne zorientovať v súčasnej životospráve. Nezabudni pre viac zaujímavých infošiek odoberať náš newsletter.

Získaš tak víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.

Doporučené produkty1