Vyhorenie, chronický stav vyčerpania ktorému sa dá predísť
Vyhorenie je fenoménom dnešnej ultra rýchlej doby. Máte aj vy často stresujúce stavy ? Možno ste vyhorení ? Máte záujem pomôcť priateľom, rodine, spolupracovníkom, alebo sebe ?
Zahrnuli sme pre vás – jednoduchý prehľad, aké sú príznaky, stupne a ako vyhoreniu predísť. Plus zoznam našich obľúbených tipov a trikov ako tento nepríjemný stav poraziť.
Vyhorenie v kocke
Syndróm vyhorenia je stav duševného a fyzického vyčerpania, ktorý môže vytesniť radosť z vašej kariéry, priateľstva alebo rodinných záležitostí.
K stavu vyhorenia môže viesť neustále vystavenie sa stresovým situáciám, ako je starostlivosť o chorého člena rodiny alebo dlhá pracovná doba.
Vyhorenie však nie je vždy ľahké odhaliť. Z tohto dôvodu sme pre vás pripravili návod, ktorý vám pomôže identifikovať príznaky syndrómu vyhorenia a preventívne spôsoby ako sa mu vyhnúť.
Čo je to vyhorenie ?
Psychológ Herbert Freudenberger v 70. rokoch 20. storočia opisuje vyhorenie ako stav, ktorý sa vyznačuje stresovým stavom, ktorý vedie k závažnému fyzickému, mentálnemu a emocionálnemu vyčerpaniu.
Vyhorenie je oveľa horšie ako bežná únava a preto je pre vyhorených ľudí nár
očné zvládať hoc aj jednoduché stresové situácie denno denného života.
Ľudia, ktorí zažívajú syndróm vyhorenia, majú často pocit, že už nemajú čo dať, a každé ráno sa môžu báť vstávať z postele.
Môžu dokonca prijať pesimistický pohľad na život a cítiť sa beznádejne. Nemýľte si to s depresiou, toto je jednoducho chronická únava.
Syndróm vyhorenia neodíde sám a ak sa nelieči, môže viesť k vážnym fyzickým a psychickým chorobám, ako sú depresia, srdcové choroby a cukrovka.
Kto môže dostať syndróm vyhorenia?
Každý, kto je neustále vystavený vysokým dávkam stresu, môže jednoducho vyhorieť.
Odborníci, ako sú záchranári, lekári a zdravotné sestry, títo sú obzvlášť zraniteľní.
A asi niet divu, veď majú roboty neúrekom a ešte k tomu sú neohodnotení a ľudia okolo nich sa stále na nich neprávom stážujú.
Zvyčajne ľudia vyhárajú v práci, keď tlačia na pílu a ich očakávania sa nenapĺňajú. No nedávna štúdia zistila, že rovnako ako lekári alebo vedúci manažéri vo firmách môžu vyhorieť aj matky a otcovia.
Typická Charakteristika osobnosti ktorá má väčší predpoklad vyhorieť
- potreba mať všetko pod kontrolu,
- perfekcionizmus
- byť stálo „naj“
Aké sú príznaky syndrómu vyhorenia?
Bojíte sa, že môžete zažiť vyhorenie, ale nie ste si istí „znameniami“ ?
Zostavili sme zoznam príznakov, ktoré môžete použiť ako sprievodcu.
Vyčerpanie. Pocity fyzického alebo emocionálneho vyčerpania. Fyzické príznaky sa môžu prejavovať ako bolesti hlavy, žalúdka a zmeny chuti do jedla alebo výkyvy spánku.
Izolácia. Ľudia s vyhorením majú sklon cítiť sa ohromení. V dôsledku toho sa môžu prestať stýkať a dôverovať priateľom, rodinným príslušníkom a spolupracovníkom.
Unikanie do fantázie. Nespokojní s nekonečnými požiadavkami svojej práce, ľudia s vyhorením môžu snívať o úteku alebo o sólovej dovolenke. V extrémnych prípadoch sa môžu obrátiť k drogám, alkoholu alebo jedlu ako spôsob, ako znecitliviť svoju emocionálnu bolesť.
Podráždenosť. Vyhorenie môže spôsobovať podráždenosť aj s blízkymi priateľmi.
Vyrovnať sa s bežnými stresovými situáciami života, akými sú, príprava na pracovné stretnutie, vedenie detí do školy a starostlivosť o domáce úlohy, sa môžu zdať ako neprekonateľné, najmä ak veci nejdú podľa plánu.
Časté choroby. Syndróm vyhorenia, rovnako ako iný dlhodobý stres, môže zhoršiť váš imunitný systém, vďaka čomu ste náchylnejší na prechladnutie, chrípku a nespavosť.
Žiaľ, vyhorenie môže tiež viesť k problémom duševného zdravia, ako sú depresia a úzkosť.
12 stupňov vyhorenia
Na rozdiel od prechladnutia alebo chrípky, syndróm vyhorenia neprichádza naraz.
Psychológovia Herbert Freudenberger a Gail North načrtli 12 fáz tohto stresu.
- Nadmerné úsilie / ambície. Pre ľudí, ktorí začínajú nové zamestnanie alebo vykonávajú novú rolu, môže príliš veľa ambícií viesť k vyhoreniu.
- Nútite sa pracovať viac a tvrdšie. Ambície vás tlačia, aby ste pracovali tvrdšie.
- Zanedbávanie vlastných potrieb. Začnete obetovať starostlivosť o seba, ako je spánok, cvičenie a dobré stravovanie.
- Vytesnenie konfliktov. Namiesto toho, aby ste uznali, že sa tlačíte na maximum, obviňujete svojho šéfa, požiadavky svojej práce alebo kolegov za svoje problémy.
- Nie je čas na nepotrebné potreby. Začínate ustupovať od rodiny a priateľov. Spoločenské pozvánky na večierky, filmy a oslavy. Tie začínate vnímať ako zaťažujúce, a nie príjemné.
- Odmietavý postoj. Netrpezlivosť s ľuďmi okolo vás. Namiesto prevzatia zodpovednosti za svoje správanie obviňujete ostatných, vidíte ich ako nekompetentných, lenivých a zbytočných.
- Odstúpenie. Začínate ustupovať od rodiny a priateľov. Spoločenské pozvánky na večierky, filmy a dátumy večere vás zaťažujú.
- Zmeny v správaní. Ľudia na ceste k vyhoreniu sa môžu stať agresívnejšími a bez udania dôvodu sa vykričať na partnera.
- Depersonalizácia. Pocit odpojenia sa od vášho života a vašej schopnosti ovládať svoj život.
- Vnútorná prázdnota alebo úzkosť. Pocit prázdnosti alebo úzkosti. Môžete hľadať vzrušenie pri hľadaní správania, ako sa vysporiadať s touto emóciou, napríklad pri užívaní návykových látok, hazardných hrách alebo prejedaní sa.
- Depresie. Život stráca svoj význam a začnete sa cítiť beznádejní.
- Duševný alebo fyzický kolaps. Môže to ovplyvniť vašu schopnosť vyrovnať sa. Môže byť potrebné vyhľadať psychológa alebo lekársku starostlivosť.
Samozrejme sa to u každého prejavu inak, ale ak ste sa našli aspoň v 5,6 bodoch je čas sa zamyslieť a urobiť preventívne opatrenia. ZMENA PRÍSTUPU JE KLUČOVÁ.
4 spôsoby ako vyhoreniu zabrániť ?
Stresu sa možno nedá vyhnúť, ale dá sa predísť vyhoreniu. Ak budete postupovať podľa nasledujúcich krokov, môže vám to pomôcť zvládnuť stres lepšie.
1.Pravidelné cvičenie
Nielenže je cvičenie dobré pre naše fyzické zdravie, ale môže nám tiež poskytnúť emocionálnu podporu. Že nemáte čas ?
Aby ste mohli výhody cvičenia pretaviť do reality, nemusíte tráviť hodiny v telocvični. Mini-tréningy a krátke prechádzky sú pohodlné spôsoby, ako si zacvičiť denno denne.
2.Jedzte vyváženú stravu
Prírodné antidepresívum môže byť zdravá strava plná omega-3 mastných kyselín. Pridajte teda potraviny bohaté na omega-3, ako sú orechy, ryby, morské živočíchy alebo rybí olej vám môže pomôcť oživiť vašu náladu.
Tiež sa odporúča vysadiť všetky spracované jedlá a zbytočné cukry. Nahraďte ich vyváženou stravou plnou zeleniny. A ak ste ako ja, a chcete liečebný proces urýchliť skúste zapojiť do vašej stravy adaptogény, bylinky a koreniny.
Biologicky má telo v tomto stave vykývané hladiny hormónov, preto nechce vstať keď má, a ísť spať keď má. Pokojne to nazvime aj hormonálna nerovnováha, ktorá závisí od stupňa vyhorenia. Najbežnejším prejavom je že ráno vám trvá aj hodinu kým sa rozbehnete a potrebujete na to aj 2 kávy.
V úvodnej fáze DETOXU sa preto kofeín odporúča nahradiť niečím menej pre telo agresívnym. Nadobličky, orgán ktorý reguluje v tele hladinu stresu kortizolu, si potrebuje oddýchnuť.
TIP: Pre extra inšpiráciu si prečítajte náš článok – prírodné antidepresíva.
3.Precvičujte si dobré návyky na spánok
Naše telá potrebujú čas na odpočinok a reset, preto sú zdravé spánkové návyky nevyhnutné pre našu pohodu.
Vyhýbajte sa kofeínu poobede, spánku to jednoznačne môže pomôcť. Viem že to je veľká výzva keď ste už aj tak dosť vyčerpaní – no nájdite si chutnú bezkofeínovú prírodnú alternatívu.
Vytvorte si relaxačný rituál pred spaním a vyhoďte smartphony zo spálne, a podporte tak zdravú hygienu spánku.
4.Nebojte sa požiadať o pomoc
V nadmerne stresových časoch je dôležité vyhľadať pomoc. Bodka.
Aj keď sa žiadosť o pomoc javí ako ťažká, zvážte aj odbornú pomoc. Nečakajte že vás rodinní príslušníci budú hneď chápať.
Mne osobne sa vysmiali, že sa nemám vyhovárať, že mám jednoducho vydržať – v práci, škole…atď. Aj napriek tomu že som mal skoro všetky príznaky vyhorenia.
O vyhorení existuje už aj portál na Slovensku.
Záver: Vyhorenie, Syndróm vyhorenia
Ak budeme vystavovaní neustálemu stresu, jednoducho vyhoríme. Pocitmi vyčerpania, úzkosti a izolácie od priateľov to zvyčajne začína.
Vyhorenie – tento stresový stav môže zabrániť vyváženému stravovaniu, pravidelnému cvičeniu a dobrému nočnému spánku.
Vyhoreniu sa dá vyhnúť tým, že sa starostlivosť o seba stane súčasťou vašej každodennej rutiny.
Aj keď pracujete dlhé hodiny, študujete na skúšky alebo sa staráte o malé deti, nezabudnite si do každého dňa priniesť jednoduchú radosť.
Skúste ísť na prechádzku, porozprávať sa s priateľom alebo pozerať zábavný program v televízii.
Malé gestá starostlivosti o seba, ako sú tieto, môžu zabrániť stresu zmeniť sa na niečo vážnejšie, ako je tento syndróm vyhorenia.
Diskuse