Keď tvoj tráviaci nefunguje optimálne, tvoje zdravie môže trpieť skrytým spôsob, ktorý nevidí ani oko doktora.
A asi niet divu, keď sa zamyslíš nad všetkým čo vkladáme do svojho tela. Menovite všetky chemikálie v jedle, pridaný cukor, geneticky modifikované jedlá, toxíny z okolia atď…
Navyše sme každý iný a máme rôzne druhy intolerancií ktoré často nedajú o sebe vedieť až kým nie je neskoro, a telo je choré a vznikajú zápaly.
K tomu pridaj stres, úprimne si zhodnoť svoju kvalitu spánku a sedavé povolanie.
Na chvíľu sa zamysli…
Tiež s niektorými vecami bojujem, no toto je pravdivý obraz doby. Ktorý určite nie je NORMÁLNY.
… a tak vznikajú poruchy trávenia, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS), nadúvanie, zápcha, hnačka, pálenie záhy alebo plynatosť, môžeš tiež pocítiť potravinovú alergie, prírastok na váhe, ekzém, vyčerpanie, astmu a atď…
Osobne som mal v minulosti problémy so zápalmi, doslova po celom tele, každý deň ako keby som mal novú diagnózu, pribral som 20kg – čo sa prejavilo aj v zmene nálady. Neviem či si niečo také zažil ale ako keby mi ochorel celý Peťo.
Čiastočne som odmietol lieky a ďalšiu syntetiku do svojho tela, a namiesto som sa ponoril do štúdia „moderno-prírodno-alternatívnej medicíny“.
Čím viac som študoval tým viac som si spájal veci a patern ktorý som videl. Ak si si tým tiež prešiel tak si určite prišil na pojem ľudský mikrobióm ktorý vedci prirovnávajú k druhému mozgu, toho v bruchu, tiež známy ako mikrobiomatický mozog.
Ľudský mikrobióm (Definícia) – je komplexný, poprepájaný črevný ekosystém. Je to miesto, kde tvoje telo najviac reaguje na vonkajší svet.
Mikrobióm pôsobí ako prvá línia nášho imunitného systému, pretože je neustále vystavený novým baktériám, ktoré pochádzajú najmä z toho čo jeme a pijeme. Procesy ktoré prebiehajú v tvojom tráviacom traktu PRIAMO ovplyvňujú centrálny nervový systém, mozog a našu náladu.
Super správa je že môžeš svoj mikrobióm „regenerovať“ aj sám. Je to síce beh na dlhšie trate ale oplatí sa.
Tiež som po mojom štúdiu prevažne zameral svoje úsilie na zlepšenie mojich tráviacich systémov, zvrátil som chronické zápaly a prirodzene zhodil viac ako 15 kilo – bez liekov.
Tu je 10 jednoduchých krokov pre zlepšenie trávenia
1. Jedz s radosťou, vychutnávaj
Dobré trávenie začína v ústach. Keď žuješ pomalšie a jedlo si vychutnáš uľahčuješ prácu tráviaceho systému, a tvoje telo sa môže zamerať na iné úlohy.
2. Jedz skutočné jedlá, bez konzervantov, éčiek, bez cukru, bez múky a bez rafinovaných olejov.
Vyberaj si celé, čerstvé potraviny. Vyhýbaj sa “falošným” spracovaným potravinám ako sú fast foody, cereálie, pizza, kebab, ktoré sú zvyčajne plné rafinovanej soli, cukru a olejov. Tvoj žalúdok sa s nimi bude trápiť a navyše neposkytujú pre tvoje črevné prostredie žiadnu nutričnú hodnotu.
3. Jedz zdravé baktérie
Teraz keď si sa zbaliť spracovaných potravín, potrebuješ doslova nakŕmiť tie dobré črevné baktérie aby tie zlé uhynuli.
Najlepším riešením sú fermentované potraviny ktoré ti prirodzene regenerujú črevnú flóru. Kaloricky sú veľmi nízke pokojne sa nimi aj prejedz. Čím väčšia je rozmanitosť fermentovaných potravín, tým lepšie.
Vyskúšaj kyslú kapustu, kefír, žinčicu, bryndzu fermentovanú zeleninu alebo Kombuchu. Takto pomaličky pre-programuješ svoje vnútorné prostredie a vybuduješ si zdravší a silnejší tráviaci trakt.
4. Buď dobrý k svojej pečeni
Pečeň tráviacemu traktu pomáha a môže ho pomôcť vyliečiť vtedy, keď funguje efektívne a účinne.
Funkcie pečene môžeš podporiť jedlami ako sú mrkva, červená repa, listová zelenina, kostné vývary a smoothie detox drinkami. Osobne rád pridávam horké byliny a korienky ako sú kurkuma, zázvor, cejlónska škorica, čili, kardamón – v zásade naše kurkuma latte. Ak môžeš tak si do jedál a nápojov pridávaj čo najviac korenín a byliniek.
5. Pi pravidelne kvalitnú vodu
Mnohí ľudia s tráviacimi poruchami sú dlhodobo dehydrovaní. Telo je 70% voda, preto kvalitnú vodu pre zdravé bunkové zdravie nevyhnutne potrebuje. To je ako keby si nezalial kvety – proste umierajú.
Ten istý princíp, len telo ti to nedá najavo ale pomaličky sa vo vnútri kazí ako auto bez oleja.
Začni piť filtrovanú vodu (osobne som fanúšik šungitu) s lyžicou jablčného octu alebo čerstvou citrónovou šťavou.
Bylinné čaje sú tiež skvelý spôsob hydratácie a liečenia. Mäta pieporná, zázvor a fenikel sú známe svojimi pro-tráviacimi vlastnosťami. Ak ale hľadáš náhradu kávy aj naše lattéčka ti pomôžu.
6. Stres – zmätok v mysli ale aj v trávení
Stres nielen spôsobuje zmätok v mysli ale aj v trávení! Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť stres a určite aj ty poznáš čo ťa najviac upokojuje. Mne najviac vyhovujú prechádzky, klasická hudba, jednoduché dýchacie cvičenia a dážď. Odporúčam vypnúť telku, PC alebo smartphone a ísť sa s priateľmi prevetrať, prejsť, pobicyklovať, pokolieskovať…
8. Podpor svoje telo pomocou glutamínu.
Glutamín je pravdepodobne jedna z najdôležitejších živín, ktoré môžeš svojmu telu poskytnúť, pretože podporuje opravu a regeneráciu črevnej flóry v tele a tiež zmierňuje zápal.
Glutamín nájdeš v podobe doplnku ale nachádza sa aj v potravinách ako sú mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, cvikla, fazuľa, špenát, petržlen a čerstvé zeleninové šťavy.
Sám dávam 1-3 gramy nalačno pred jedlom.
9. Pridaj pro-biotiká a pre-biotiká
Obe kŕmia tie dobré črevné baktérie, u ktorých sa dokázalo, že zlepšujú trávenie. Sú ľahko dostupné ako doplnky stravy ale prírodné sú tiež super. Odporúčam pro-biotika bryndzu, kefír, kombuchu a prebiotiká – banány, jablko, hocaké bobule, med, cibuľa, cesnak.
10. Zabudni na diéty a počúvaj svoje telo.
Na diétne dogmy na chvíľu zabudni. Nepočúvaj trendy. Životospráva je individuálna záležitosť. Začni zbierať poznatky napríklad o svojej krvnej skupine, čo tebe poslúži najviac.
Pochopenie vlastného tela ťa dá do pozície pilota vlastného zdravia, takže si môžeš vybrať na základe toho, čo najlepšie funguje pre tvoje telo.
Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.
Získaš tak nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.
Diskuse